İlkokulu erteleme için sağlık raporu şartı kalkıyor

İlkokula başlama yaşını 66 aydan 69 aya çıkaran kanun teklifinin yasalaşması halinde ilkokula kayıt erteleme için istenen sağlık raporu şartı da kaldırılacak.

EĞİTİM 18.06.2019, 14:49 Oğuzhan Sabuncu
İlkokulu erteleme için sağlık raporu şartı kalkıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'ye sunulan, bazı kanunlarda ve 652 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK)'de değişiklik yapılmasına dair teklifle 66 ay olan ilkokula başlama yaşı 69 ay olarak yeniden düzenleniyor. 

Ayrıca öğrencilerin gelişim düzeylerine göre okula erken veya geç başlama hakkı verilmesine ilişkin hususların çerçevesi, yönetmelikle belirlenecek. Yeni düzenleme ile gelişimi hızlı çocukların okula erken başlaması, gelişimi yavaş olanların ise okula geç başlamasının da önü açılacak.

31 Aralık tarihinde 72 aylık olmalı

Yeni kanun teklifiyle ilkokulların birinci sınıflarına, o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak ancak çocuğun gelişim durumuna bağlı olarak okula erken başlaması veya kaydın ertelenmesi ile ilgili hususlar ise yönetmelikle düzenlenecek.

Aynı sınıfta 23 aya varan fark oluşuyordu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, teklifin yasalaşmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği de kanun doğrultusunda değiştirilecek.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkililerinden edindiği bilgiye göre, ilkokula başlama yaşının yönetmeliğin önceki halinde veli isteğine bağlı olarak 60 aydan başlaması, aynı sınıftaki öğrenciler arasında 23 aya varan (60-83 aylık) yaş farkına sebep olabiliyordu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'ne sunulan teklifle bu yaş farkının azaltılarak çocukların okula uyumu ve akademik gelişiminin olumlu etkilenmesi hedefleniyor.

Süreç içerisinde karşılaşılan ilkokula kayıt erteleme taleplerinin de azaltılması amaçlanıyor.

Kayıt erteleme kolay hale getiriliyor

Erteleme için istenen sağlık raporu şartının da kalkmasıyla kayıt erteleme işlemleri çok daha kolay hale getirilecek.

Yeni teklifin kanunlaşmasıyla kayıtların yapıldığı senenin eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocuklar, ilkokula başlayabilecek. Eylül ayı sonu itibarıyla 66, 67 ve 68 aylık çocuklar ancak velilerinin yazılı talebiyle ilkokula başlayabilecekler. Kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylık olanlar, velilerinin yazılı talebiyle ilkokula kaydını bir sene erteleyebilecek ve okul öncesi eğitime yönlendirilecekler.

Bu düzenlemeyle ilkokula başlama yaşında eylül sonu itibarıyla 69 olarak belirlenen dönem, aralık ayı sonu itibarıyla 72 aya karşılık gelecek. İlkokula başlama yaşı yaş bütünlüğü korunarak 6 yaşa göre düzenlenmiş olacak ve 6-7 yaş çağ nüfusu arasındaki yaş ayrımının net olarak yapılabilmesi de sağlanmış olacak.

Söz konusu yasanın çıkmasıyla 60 aylık çocuklar, okul öncesi eğitime yönlendirilecek.

İlkokula başlama yaşıyla ilgili düzenlemenin, 2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanması hedefleniyor.

Yorumlar (0)
açık