Dört kentteki üniversitelilere dair kararlar alındı

YÖK (Yükseköğretim Kurulu), 6 Şubat 2023'teki Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremden etkilenen Malatya, Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman'daki üniversitelerde öğrenim görenlere, talep etmeleri durumunda kayıtlı oldukları programla muadil ve öğretim dili aynı olan bir diğer devlet üniversitesindeki programda özel öğrencilik hakkı tanınmasını kararlaştırdı.

EĞİTİM 08.09.2023, 01:32 08.09.2023, 17:13 topcu
Dört kentteki üniversitelilere dair kararlar alındı

YÖK, 5 Eylül tarihli toplantıda, bahse konu kentlerde yer alan üniversitelere ait binaların depremlerden etkilenme durumları ve öğrencilerin barınma imkanları göz önünde bulundurularak eğitim öğretim süreçlerini masaya yatırdı.

Buna göre, Malatya, Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman'daki üniversitelerin şu anki fiziksel durumları, kentlerdeki barınma olanakları gibi etkenleri dikkate alarak 2023-24 eğitim öğretim dönemine mahsus olmak kaydıyla; yüksekokul ve fakültelerin çatısı altındaki lisans ve ön lisans programlarında hangi sınıf ve programlarda yüz yüze, hangi sınıf ve programlarda ise uzaktan öğretim gerçekleştirileceği ve enstitüler çatısı altındaki lisansüstü programlarda anabilim dalı/program temelinde yüz yüze ve/veyahut uzaktan öğretim gerçekleştirileceğine üniversiteler karar verecek.

Uzaktan öğretim veyahut yüz yüze eğitim görecek olan öğrencilerden isteyenlere, ilgili yönetmeliğin özel öğrencilik hükümlerine tabi olmaksızın kayıtlı oldukları programla muadil ve öğretim dili aynı olan bir diğer devlet üniversitesindeki programda özel öğrencilik hakkı verilecek.

Bu çerçevede, özel öğrenci olmak isteyenler 2023-24 eğitim öğretim dönemi başlangıç tarihini de göz önünde bulundurularak özel öğrenci olmak istedikleri üniversitelere müracaatta bulunabilecek. Müracaat ettikleri üniversite tarafından öğrencinin kayıtlı olduğu programla muadil ve öğretim dili aynı olan sınıf ve programın olması halinde özel öğrencilik müracaatı kabul edilecek.Bir sene kayıt dondurma hakkı verilecek

Üniversiteler tarafından uzaktan öğretimle eğitim verilmesi yönünde karar verilen ve diğer üniversitede özel öğrenci olarak eğitim almak için müracaatta bulunmayan fakat 'öğretmenlik uygulaması' dersini uzaktan almaması gereken öğrenciler talep etmeleri halinde bu dersi bulundukları kentlerdeki üniversitelerde sürdürebilecekler veyahut yalnızca bu ders için özel öğrencilik müracaatı yapabilecekler.

Üniversiteler, gereksinim duyması durumunda, bu öğrencilerin işlem ve işlerini koordine etmesi için sorumlu birime görev verecek.

Malatya, Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman'daki üniversitelerde kayıtlı olan bütün öğrencilerden isteyenlere, eğitim öğretim süresine dahil edilmeden bir sene kayıt dondurma hakkı verilecek.

Yorumlar (0)