Deprem bölgesindeki öğretmenlere tayin hakkı

MEB (Milli Eğitim Bakanlığı), Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremden ağır şekilde etkilenen Malatya, Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman ile Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde görev yapan öğretmenlere kentler arası tayin hakkı verdi. Bu doğrultuda, bu kentlerdeki öğretmenler, 5-7 Temmuz tarihlerinde, belirlenen 22 kentteki eğitim kurumları için yer değişikliği müracaatında bulunabilecek.

EĞİTİM 04.07.2023, 00:01 Koray
Deprem bölgesindeki öğretmenlere tayin hakkı

Bakanlık tarafından gerçekleştirilen açıklamada, 'Malatya, Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman kentleri ile Gaziantep kentinin Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde görev yapan öğretmenlerin 22 kent arasında isteğe bağlı yer değiştirme duyurusu'nun yapıldığı bildirildi.

Duyuru doğrultusunda, 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremden en ağır derecede etkilenen Malatya, Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman ile Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde öğretmen kadrolarında görev yapanların, kentler arası isteğe bağlı yer değişikliği işlemi için 5-7 Temmuz tarihlerinde müracaatları alınacak. Atamalar ise 10 Temmuz tarihinde yapılacak.22 il açıklandı

Bu çerçevede gerçekleştirilecek yer değişikliği işleminde öğretmenler, Van, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Muş, Mardin, Kars, Kahramanmaraş, Iğdır, Hatay, Hakkari, Gaziantep, Erzurum, Erzincan, Diyarbakır, Bitlis, Bingöl, Batman, Ardahan, Ağrı, Adıyaman ve İstanbul olmak üzere 22 kentte bulunan eğitim kurumlarını tercih edebilecekler.

Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayken 7433 sayılı Kanun ya da 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname çerçevesinde öğretmen kadrosuna atananlardan bu bildiri çerçevesinde müracaatta bulunacaklar için ilgili mevzuatta öngörülen dört senelik çalışma süresi koşulu aranmayacak.

Bahse konu yer değişikliği işlemine dair müracaat hakkında, kapsama alınan kentlerdeki öğretmenler, herhangi bir süre görev yapma koşulu aranmadan yararlanabilecek. 

Yorumlar (0)