Danilo Şef de toplantıdaydı: MEB'den gastronomi lisesi müjdesi!

Şef Danilo Zanna'nın da katıldığı istişare toplantısı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) açıklamada bulundu. Açılacak gastronomi lisesi hakkında bilgiler veren Bakan Yusuf Tekin, katılımcıların önerilerini dinledi. Okulda sadece gastronomi eğitiminin verileceğini kaydeden Tekin, "Amacımız Türk mutfağını, dünyada önemli bir noktaya getirmek." dedi.

EĞİTİM 04.11.2023, 12:03 06.11.2023, 12:13 Hakan Öksüz
Danilo Şef de toplantıdaydı: MEB'den gastronomi lisesi müjdesi!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in katıldığı istişare toplantısı hakkında Bakanlıktan açıklama geldi.

Gastronomi lisesinin açılması konusunun görüşüldüğü toplantıda Danilo Zanna, Cüneyt Asan, Kaya Demirer, Eyüp Kemal Sevinç, Zeki Saygı, Umut Karakuş ve Cüneyt Asan gibi restoran kurucuları, şef ve akademisyenlerin katıldığı kaydedildi. 

Yusuf Tekin: "Yalnızca gastronomi eğitimi verilecek"

Geleneksel Türk mutfağının hak ettiği konuma ulaşması için gastronomi lisesinin açılacağını bildiren Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bu lisede yalnızca gastronomi eğitiminin verileceğini aktardı. Tekin, lisenin amacını, "Türk mutfağını, dünyada önemli bir noktaya getirmek" olarak açıkladı.

"Nitelikli insan kaynağı yetiştirilecek"

Türkiye'de gastronomi sektörünün ihtiyacı olan nitelikli insan kaynağının bu lisede yetiştirileceğini vurgulayan Tekin, "Bu alanda bir literatür oluşturmak istiyoruz. Bu lise İstanbul'da açılacak. Daha önce de spor liseleri ile proje okulları açmıştık. Tematik liseler açılmaya devam edecek." ifadelerini kullandı.

Toplantıdaki katılımcılar birer birer söz alarak önerilerini sıraladı. Kendi deneyimlerini paylaşan katılımcılar, gastronomi lisesine dair tavsiyelerde bulundu.

Yorumlar (0)