Burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, yaptığı açıklamada GSB burs ve öğrenim kredisi başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

EĞİTİM 13.11.2023, 11:00 14.11.2023, 09:37 Şeyda Gül
Burs ve kredi başvuru sonuçları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda GSB burs ve öğrenim kredisi başvuru sonuçlarının açıklandığının bilgisini verdi. “Hepinize hayırlı olsun” ifadelerini kullanan Bakan Bak, 19 Kasım saat 23.59'a kadar e-Devlet üzerinden taahhütnameleri onaylamaları konusunda gençleri uyardı.

825 bin 843 öğrenci başvurmuştu

Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamada da görüşlerine yer verilen Bakan Bak, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı yüksek öğrenim GSB burs/kredi için 825 bin 843 öğrencinin başvuruda bulunduğunu ifade etti. Başvuruların tamamen dijital ortamda değerlendirildiğini belirten Bakan Bak, başvuru sırasında öğrencilerin beyan ettiği ekonomik, sosyal ve başarı durumuna ilişkin bilgiler, 12 kamu kurum ve kuruluşu aracılığıyla teyit edildiğini kaydetti. Yapılan değerlendirme sonucunda durumu mevzuata uygun olan öğrencilere GSB bursu ya da kredi tahsisinde bulunulduğunu anlatan Bakan Bak, “Halen GSB burs ve kredi alanlar ile 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında ilk defa burs/kredi verilecek öğrencilerimizle birlikte ödeme yapılacak öğrenci sayımız yaklaşık 1 milyon 700 bini bulacak. Tüm öğrencilerimize hayırlı olsun” değerlendirmesinde bulundu.

Sonuçlar e-Devlet’te

e-Devlet üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı burs/kredi sonuç sayfasına giren öğrenciler, burs ve kredi başvuru sonuçlarını görebilecek.

Taahhütname onayı için son gün 19 Kasım

Burs ya da öğrenim kredisi kazanan öğrencilerin, burs ve kredileri alabilmesi için en geç 19 Kasım Pazar günü saat 23.59'a kadar e-Devlet üzerinden taahhütnamelerini onaylamaları gerekiyor. Yurt dışında eğitim gören öğrencilerin içinde son taahhütname onay süresi 19 Kasım olarak belirlendi.

Burs ve kredi miktarları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 2024 yılı burs ve kredi miktarlarını şu şekilde sıralamıştı;

  • Lisans 2 bin
  • Yüksek lisansta 4 bin
  • Doktorada ise 6 bin lira

18 yaşından küçük öğrenciler

Burs/kredi tahsis edilen 15-18 yaş arası öğrencilerin ebeveynleri ise burs ve krediler için taahhütname onayını e-Devlet üzerinden yapabilecek.

15 yaşından küçük ya da anne-babası olmayan öğrenciler ise kanuni vasileriyle birlikte işlemleri halledebilecekler. Öğrenciler, kendilerine en yakın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne istenen belgeler ile birlikte giderek taahhütnamelerini düzenletebilecek.

Yorumlar (0)