"Bilimin neye hizmet ettiğini sorgulamalıyız"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bugünkü bilimin neye hizmet ettiği ve sermayenin güdümünde bizi nereye doğru ittiği konusunda bir sorgulamaya ihtiyacımız var" dedi.

EĞİTİM 06.07.2019, 19:21 Hakan Öksüz
"Bilimin neye hizmet ettiğini sorgulamalıyız"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Başakşehir'deki İbn Haldun Üniversitesi kampüsünde düzenlenen 1. Lisansüstü Mezuniyet Töreni'nde konuşma yaptı.

Selçuk, mezun kelimesinin çok üzerinde durulmaması gerektiğini söyleyerek hiçbir zaman mezun olmanın söz konusu olmadığı bir dünyada yaşadıklarını belirtti.

"REFAH YÜKSELDİKÇE BİLGİ KİRLİLİĞİ ARTIYOR"

Dünyadaki büyük ekonomik krizleri en büyük üniversitelerde eğitim alanların çıkardığını belirten Selçuk, "Refah yükseldikçe çevre kirliliği artıyor. Dünya tarihinde ilk kez obezite ve açlık aynı anda tavan yapıyor. Bilimin, teknolojinin gücü arttıkça ölümün gücü artıyor. Dolayısıyla bugünkü bilimin neye hizmet ettiği ve sermayenin güdümünde bizi nereye doğru ittiği konusunda bir sorgulamaya ihtiyacımız var." dedi.

"AHLAK DEVREYE GİRMEZSE..."

Selçuk, "Bilginin yıkayıcısı olarak ahlakın devreye girmediği bir durumun etik sorunlara yol açacağını da garanti etmesi söz konusu olabilir. Bilgi eğer bir ahlak telakkisine oturmazsa ve hizasını bir etik nosyondan almazsa tümüyle insanlığın hayrına, çıkarına değil, tümüyle zararına olduğunu rahatlıkla gündeme getirebilir. Eğitimin dışarıdan içeriye doğru olagelen bir süreç değil de içeriden dışarıya doğru hareket eden bir süreç olduğunu unutmamak lazım. Çünkü dışarıdan müfredatlar, kitaplar, dersler yoluyla sürekli olarak propagandist bir tarzda verilen eğitimsel içeriklerin, aslında insan ruhunu toksik bir etkiyle nasıl bozduğunu, çürüttüğünü çok net bir biçimde görüyoruz." ifadelerini kullandı.

"EVRENSEL BİR ÇIKIŞA İHTİYACIMIZ VAR"

Selçuk, evrenselle yerel arasındaki dengeyi kurmanın önemine değinerek, "Evrensel bir çıkışa ihtiyacımız var. Evrensel bir çıkış olmazsa milli bir çerçeve kurulamaz. Çünkü eğitimin mesajı, mana çerçevesi insanadır. Mesajı insan olan her şey önce evrensel olarak kurgulanır, onun arkasından kendi toprağının milli boyası ile boyanır ve gayet güzelleşir ama bu evrensel çıkış, bizim bugün küresel anlamdaki dünya vatandaşı olmak gibi bir anlama da gelmiyor. Çünkü neye dünya dediklerini sorgularsak ben onun vatandaşı olup olmamayı sorgularım." değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (1)
Hasan kasnaklar 4 ay önce
Siz iktidara geldikten sonra fuhuş%750 arttı demek sıkınti sizde müslüman görünümlü yöneticilerde en çok hırsızlık da yolsuzlukta İslami görünüm altında rahatlıkla sizin dönemde yaşandı
açık