Bakan Tekin son dakika duyurdu: LGS'nin tarihi belli oldu

8'inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi’ne ilişkin açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, LGS merkezi sınavının 2 Haziran 2024 Pazar günü yapılacağını duyurdu.

EĞİTİM 02.11.2023, 10:08 Şeyda Gül
Bakan Tekin son dakika duyurdu: LGS'nin tarihi belli oldu

Liselere Geçiş Sistemi merkezi sınav takvimine ilişkin açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, beklenen tarihi duyurdu. Çocukların, 2023-2024 eğitim öğretim yılını 14 Haziran'da karnelerini alarak tamamlayacaklarını belirten Bakan Tekin, 15 Haziran Cumartesi gününün ise Kurban Bayramı arifesi olduğunu söyledi. Bu nedenle 2024 yılında LGS’nin bayram öncesinde yapılmasına karar verdiklerini ifade eden Bakan Tekin, merkezi sınav tarihinin 2 Haziran Pazar olarak belirlendiğini kaydetti.

Zihnen rahat olmalarını istedik

Bu kararla birlikte öğrencilerin sınava bayram öncesinde girmelerini daha da önemlisi öğrenci ve velilerimizin hem bayram hazırlıklarını hem de yaz tatili planlamalarını yaparken zihnen daha rahat olmalarını istediklerini belirten Bakan Tekin, LGS’nin 2 Haziran'da yapılacağının altını çizdi. LGS sınavının soru sayısı ve soru şekliyle ilgili bir değişiklik olmayacağının bilgisini veren Bakan Tekin, “Ayrıca tüm sorular sınav takvimine uygun olacak şekilde, 8’inci sınıf öğretim programlarında yer alan konu ve kazanımlar esas alınarak hazırlanacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)