Bakan açıkladı: 6 zayıfla sınıf geçilemeyecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dün TRT Haber canlı yayınında yeni ortaöğretim modeli hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Bakan Selçuk, artık fazla zayıf notu olan öğrencilerin ortalama ile geçemeyeceklerini açıkladı.

EĞİTİM 27.05.2019, 14:53 27.05.2019, 14:55 Banu Fırıncılar
Bakan açıkladı: 6 zayıfla sınıf geçilemeyecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dün katıldığı TRT Haber canlı yayınında yeni ortaöğretim modeli hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Bakan Selçuk, zayıfı fazla olan öğrencilerin ortalama ile geçmelerinin artık mümkün olmayacağını söyledi ve konu hakkında şu açıklamaları yaptı:

Temelde sınıf geçmek eğer çok kolay olursa, dört işlem bilmeden lise bitirilebilir. Böylelikle giderek ülkenin öğretimsel düzeyi düşmeye başlar. Üniversite sınavlarında da yapılan net sayıları azalır. Bir öğrenci belirli derslerden yüksek not alarak, hiç öğrenmediği derslerden geçiyorsa, diyelim ki 6 tane zayıfı var ve geçiyorsa, bunu problem olarak görmememiz bir problem. Çocukların derslerini belli bir düzeyde öğrenene kadar onlarla muhatap olması lazım.

Bakan Selçuk, sözlerine şu şekilde devam etti:

Yani ben ortalamamamı tutturdum ve dolayısıyla geçiyorum gibi bir kolaylığı bundan sonra çok fazla gündemde tutmamak istiyoruz. Bunun çalışmalarını yapıyoruz. Öğrenci sınıfta kafasını sıranın üstüne koysa ve ‘Ben zaten geçeceğim, öğretmenim sen işine bak’ derse. Biz öğretmenin sınıftaki gücünü, itibarını da dikkate almak zorundayız. Ayrıca öğrenci başta geçmeyi garantilediyse orada bir öğrenme atmosferi oluşmuyor.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu