Adayın talebi haklı görüldü, ÖSYM'ye ceza verildi

Geçen sene düzenlenen YKS'ye giren yüzde 40 görme engelli S.K, ek puanı uygulamasından faydalanmak için ÖSYM'ye başvurdu ancak talebi geri çevrildi. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, ÖSYM'nin söz konusu talebi soyut gerekçelerle reddettiğine hükmetti. S.K'nin talebinin ölçülü ve amaca uygun olduğu vurgulandı. ÖSYM, 20 bin liralık idari para cezasına çarptırıldı.

EĞİTİM 17.06.2024, 17:40 Hakan Öksüz
Adayın talebi haklı görüldü, ÖSYM'ye ceza verildi

Yüzde 40 görme engeli bulunan S.K, ÖSYM tarafından 17-18 Haziran 2023'te düzenlenen YKS'ye girdi. Engelli ek puanı uygulamasından faydalanmak için ÖSYM'ye talepte bulunan öğrencinin isteği, ÖSYM Engelli Adaylar Daire Başkanlığı tarafından geri çevrildi. 

"Ret sebebi, nesnel kriterlere bağlanmadı"

ÖSYM'nin ret sebebini nesnel kriterlere bağlamadığını bildiren S.K, engelli ek puanı verilmesine ilişkin kriterlerin YKS kılavuzuna dahil edilmesi talebiyle Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna (TİHEK) başvurdu. 

Ek puan verildiği ancak sorun tamamen çözülmedi

2019'dan beri girdiği sınavlar için de kendisine ek puan verilmesini istediğini bildiren S.K, bu taleplerin de geri çevrildiğini ekledi.

Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) tavsiye kararı sayesinde talep ettiği engelli ek puanının kendisine verildiğini aktaran S.K, söz konusu uygulamanın benzer durumdaki tüm adaylar için nesnel kriterlere bağlanması istemini yineledi.

"ÖSYM, talebi soyut gerekçelerle reddetti"

Başvuruyu inceleyen TİHEK, "ayrımcılık yasağının ihlal edildiğini" tespit etti. ÖSYM, 20 bin liralık idari para cezasına çarptırıldı.

Engelli ek puanı için gereken kriterlerin kimlere, ne koşullarda verileceğinin ÖSYM kılavuzunda açık şekilde belirtilmediğine hükmedildi. ÖSYM'nin "soyut gerekçelerle" reddettiği S.K'nin talebinin "kamu yararı sağlayabileceği" kaydedildi. Dolayısıyla talebin ölçülü ve amaca uygun olduğu aktarıldı.

Yorumlar (0)