4 ilde e-YDS yapıldı! ÖSYM Başkanı Ersoy: "Matbaa tabanlı sınavların devri bitiyor"

Bugün 5 bin 82 adayım katılımıyla 4 kentteki elektronik sınav merkezlerinde e-YDS 2023 yapıldı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, elektronik sınavları ülke geneline yaymak istediklerini kaydetti. Ersoy, hedeflerinin, "matbaa tabanlı sınavlardan bilgisayar tabanlı sınavlara geçmek" olduğunu söyledi.

EĞİTİM 09.09.2023, 16:47 Hakan Öksüz
4 ilde e-YDS yapıldı! ÖSYM Başkanı Ersoy: "Matbaa tabanlı sınavların devri bitiyor"

2023 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS 2023/10 İngilizce), ÖSYM tarafından İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'da yer alan e-Sınav uygulama merkezlerinde yapıldı. 80 sorunun yer aldığı sınavda adaylara 180 dakika süre verildi. Sınava başvuran aday sayısının ise 5 bin 82 olduğu kaydedildi.

Yüz tanıma doğrulaması, X-ray ve dahası...

Tam güvenlikli e-Sınav merkezlerinde gerçekleştirilen sınava gelen adaylar, kontrollerden sonra bekleme salonuna geçti. Burada yüz tanıma doğrulaması yapıldı. X-ray cihazından geçen adayların üstü arandı. Özel kabinlerde sınava giren adaylar, 180 dakika boyunca ter döktü. Sınav başlayınca sinyal kesici devreye girdi, salonlar 360 derece açılı kameralarla izlendi.

ÖSYM Başkanı Ersoy: "Hedefimiz, bu sınavları Türkiye'ye yaymak"

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Ankara Esenboğa ÖSYM Elektronik Sınav Merkezi'ne gelerek inceleme yaptı. 

Ankara'da 5 bin adayı sınava girdiğini kaydeden Ersoy, "İstanbul'da 500 aday sınava girerken bu sayı Adana'da 350 ve İzmir'de 150 idi. Hedefimiz, bu sınavları Türkiye'nin her yerinde yapmaktır. İlk olarak sınav kapasitesini 10 bin adaya çıkarmayı amaçladık. Belli bir sayının altında adayın gireceği sınavları elektronik ortama taşımayı hedefliyoruz." dedi.

"Bu yıl 2 tane e-YDS daha yapılacak"

Bugün yapılan sınavda 348 sınav görevlisinin bulunduğunu kaydeden ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, "Bugünkü sınav hariç şimdiye değin bu elektronik sınavlara giren aday sayısı 45 bindi. Bugün itibarıyla 10. e-YDS sınavımızı gerçekleştirdik. Daha önce de fen, sağlık ve sosyal bilimler alanında aynı gün 3 YÖKDİL yapmıştık. 2023'ün kalanında 2 tane e-YDS sınavı daha var." diye konuştu.

"Matbaa tabanlı sınavların yerine bilgisayar tabanlı sınavlar gelecek"

Yeni bir sınava yönelik çalışma yaptıklarını, kasım ile aralık aylarında bunun denemelerinin gerçekleştirileceğini vurgulayan Ersoy, "Ankara'da aynı anda 5 bin aday elektronik sınava girebiliyor. Burası (Ankara Esenboğa ÖSYM Elektronik Sınav Merkezi) böyle bir yer. Türkiye'de bu hacimde başka merkez bulunmuyor. E-sınavı ülke çapına yayacağız. Dijital bir çağdayız, matbaa tabanlı sınavların sona ermesi gerekiyor. Gelecekte bilgisayar tabanlı sınavlar olacak." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)