10 yaşında matematikte dünya şampiyonu oldu!

İzmir'de ilkokul öğrencisi Elanur Akıncı, "Uluslararası Caribou Matematik Yarışması"nda dünya 1'incisi olmayı başardı.

EĞİTİM 14.02.2020, 17:23 14.02.2020, 17:25
10 yaşında matematikte dünya şampiyonu oldu!

İzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki Merkez Atatürk İlkokulu'nda 4. sınıf öğrencisi olan Elanur Akıncı, 7 bin 328 kişinin katıldığı "Uluslararası Caribou Matematik Yarışması"nda dünya 1'incisi olmaya hak kazandı. Kanada merkezli olarak internet üzerinden gerçekleştirilen yarışmada en iyi dereceyi elde eden Akıncı, ülkenin gururu oldu. 

Bazı ünlü isimler, Elanur'a destek vererek ona burs vereceklerini söylediler. Sosyal medyada gündem olan Elanur, başarısının sırlarını paylaşarak akranlarına önerilerde bulundu.

"Günde en az yarım saat soru çözüyorum"

Küçük yaştan beri matematiğe ilgi duyduğunu kaydeden Elanur, "Her gün mutlaka günde en az yarım saat soru çözüyorum. Tekrar etmemin ve düzenli ders çalışmamın beni başarıya ulaştırdığını düşünüyorum. Bunun haricinde yemek ve uyku düzenime de dikkat ediyorum. Günde ortalama 10 saat uyuyorum. Zekâ oyunları oynuyorum, sosyal aktivitelere katılıyorum." ifadelerini kullandı.

"Bu kadar büyük bir başarı elde edeceğimi düşünmemiştim"

Elanur, sınıf öğretmeninin ve matematik öğretmeninin kendine yardım ettiğini belirterek, "Beni başarıya götüren şeyin düzenli çalışmak olduğunu düşünüyorum. Sınava girecek arkadaşlarım da benim gibi günde en az yarım saat soru çözsünler. Bu kadar büyük bir başarı elde edeceğimi düşünmemiştim. Sınavdan çıktığımda soruların zor olduğunu düşünmüştüm. Birinci olduğumu öğrendikten sonra sınıfıma gittim, beni gören herkes alkışladı. Daha önce de bir matematik yarışmasında (Kanguru Matematik Yarışması) Türkiye 9.'su olmuştum." dedi.

"Bilim insanı olmak istiyorum"

Matematiği çok sevdiğini aktaran Elanur, "Bana matematiği annem, ablam ve öğretmenlerim sevdirdi. Bundan sonra matematik çalışmalarına devam edip bilim insanı olmak istiyorum." diye konuştu.

"Sürekli araştırıyor ve bir şeyler öğrenmeye çalışıyor"

Anne Kezban Akıncı, kızının başarısı dolayısıyla çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Elanur, matematiği ve yabancı dilleri çok seviyor. Sürekli araştırıyor ve bir şeyler öğrenmeye çalışıyor. Geçmiş soruları sıklıkla çözüyor. Hangi sınava girecekse ona yönelik çalışıyor. Birincilik bizim için sürpriz oldu. Herkes çok mutlu ve yanımızda olan herkese desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz." açıklamasını yaptı.


 

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu