Zelenskiy: Savaş Rusya'nın topraklarına dönüyor

Volodimir Zelenskiy, savaşın yavaş yavaş Rusya Federasyonu'nun topraklarına döndüğünü ve bunun kaçınılmaz bir şey olduğunu dile getirdi.

DÜNYA 31.07.2023, 01:06 Koray
Zelenskiy: Savaş Rusya'nın topraklarına dönüyor

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği görüntülü açıklamada, Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşın gidişatını yorumladı.

'Rus saldırganlığının savaş meydanında iflas ettiğini' öne süren Zelenskiy, "Bugün, Moskova yönetiminin, bir ya da iki hafta sürmesini öngördüğü sözde özel askeri operasyonunun 522'nci günü. Ukrayna gitgide kuvvetleniyor. Savaş, yavaş yavaş Rusya'nın topraklarına, askeri üslerine ve sembolik merkezlerine dönüyor ve bu kaçınılmaz, adil ve doğal bir süreçtir." dedi.Moskova'ya İHA saldırısı

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı, dün sabah Ukrayna'nın, başkent Moskova bölgesindeki tesislere İHA (insansız hava aracı) saldırısı düzenleme teşebbüsünün engellendiğini, İHA'ların Rus hava savunma sistemleri tarafından imha edildiğini kaydetmişti. 

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ise kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği açıklamada, Ukrayna'nın İHA'larla düzenlediği saldırı teşebbüsünün engellendiğini fakat düşen İHA'ların kentteki bazı kulelere çarparak hasara yol açtığını, ölü veyahut yaralı olmadığını bildirmişti.

Diğer taraftan, sosyal medyada paylaşılan bazı görüntülerde, İHA'lardan birinin, kentte gökdelenlerin olduğu Moskova City adlı bölgeye düşmesi sebebiyle patlama meydana geldiği görülmüştü.

Ukrayna'nın, Rusya Federasyonu'nun başkenti Moskova'ya, 24 ve 28 Temmuz 2023'te de İHA ile saldırılar yaptığı, ölü veyahut yaralı olmadığı bildirilmişti.

Yorumlar (0)