Zambiya'dan ABD'ye büyükelçi mektubu: Geri çekin!

Zambiya'da eş cinsel iki kişinin hapis cezasına çarptırılmasına karşı çıkan ABD'nin Lusaka Büyükelçisi Daniel Foote, eleştirilerin hedefi oldu.

DÜNYA 16.12.2019, 11:23 16.12.2019, 11:38
Zambiya'dan ABD'ye büyükelçi mektubu: Geri çekin!

Zambiya Devlet Başkanı Edgar Lungu, ABD hükümetine, eş cinsel haklarıyla ilgili ülkesine yönelik eleştiriler yapan Lusaka Büyükelçisi Daniel Foote’u geri çekmesi için mektup yazdı.

Eş cinsel iki kişiye hapis cezası verilmesinden sonra hükümeti eleştiren ve hatta Zambiya’yı ABD’nin yaptığı yardımları kesmekle tehdit eden Büyükelçi Foote, ülke gündeminden düşmüyor.

Zambiya Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, Lungu'nun Foote hakkında ABD hükümetine şikayet mektubu yazdığı ve büyükelçinin geri çekilmesini istediği ifade edildi.

Açıklamada, ABD’nin atacağı adıma binaen yeni bir diplomatik girişimin başlatılıp başlatılmayacağının kararlaştırılacağı belirtildi.

Eş cinsellikle ilgili yaptığı açıklamalardan sonra halkın büyük kesiminden tepki çeken Foote, ABD’nin bu ülkeye 500 milyon dolar yardım yaptığını hatırlatmış, bu ölçüde yardım yapan bir ülkenin temsilcisinin kendi fikirlerini açıkça beyan etme hakkı olduğunu kaydetmişti.

Zambiya’da geçen ay eş cinsel iki erkek, 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu