Yunanistan'dan Türkiye'ye sıcak mesaj

Kiryakos Miçotakis, Yunanistan ile Türkiye arasındaki diyalog kanallarının açık kalmasının önemine dikkat çekerek, "Geçmişten gelen problemlerin bir anda çözülmesini beklemeyelim fakat anlaşmazlık olduğunda hangi hususta anlaşamadığımızı medeni bir biçimde ortaya koymada ve radikal söylemlere sebep olmamada uzlaşalım." dedi.

DÜNYA 17.09.2023, 23:34 topcu
Yunanistan'dan Türkiye'ye sıcak mesaj

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, bu sene 87'ncisi gerçekleştirilen Uluslararası Selanik Fuarı çerçevesindeki basın toplantısında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Yunanistan ile Türkiye arasındaki uzlaşmazlıkların çözülmesi için Uluslararası Adalet Divanına gidilmesinin an itibarıyla uzak göründüğünü kaydeden Miçotakis, "Türkiye ile her seviyede diyalog kanallarının tekrar açılmasının son derece müspet olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Miçotakis, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile liderler seviyesinde görüşmeye ek olarak bakanlar ve yardımcıları arasındaki görüşmelerin de çok önemli olduğunu kaydederek, pozitif gündem ve güven artırıcı tedbirlerin de görüşülmesinin ikili ilişkiler bakımından yararlı olduğunu belirtti. "Radikal söylemlerden uzak duralım"

Ülkemizin Batı ile yakınlaşmasında yarar olacağını iddia eden Miçotakis, Yunanistan'ın son senelerde, Avrupa-Türkiye yakınlaşmasının Yunanistan ile ilişkilerde normalleşmeden geçtiğine işaret eden bir dış siyaset benimsediğini dile getirdi.

Miçotakis, "Geçmişten gelen problemlerin bir anda çözülmesini beklemeyelim fakat anlaşmazlık olduğunda hangi hususta anlaşamadığımızı medeni bir biçimde ortaya koymada ve radikal söylemlere sebep olmamada uzlaşalım." dedi. 

Ülkemiz ile süregelen problemlerin çözümü için girilecek müzakerelerde ödünler verilip verilemeyeceği sual edilen Miçotakis, "Herhangi bir müzakerede herhangi bir taraf taleplerinin hepsini elde edemez." diye konuştu.

Yorumlar (0)