Yunanistan'dan Türkiye'ye sıcak mesaj

Nikos Dendias, Türkiye ve Yunanistan halklarının barışçıl birlikteliği için ülkemize 'zeytin dalı uzatmayı sürdürdüklerini' dile getirdi.

DÜNYA 09.07.2023, 00:49 Koray
Yunanistan'dan Türkiye'ye sıcak mesaj

Yeni hükümet programına dair Yunanistan Meclisi'nde gerçekleştirilen görüşmelerde söz alan Yunanistan Savunma Bakanı Dendias, Yunanistan'ın yeni dönemdeki savunma politikalarını yorumladı.

Dendias, "Komşumuz Türkiye'ye dair şunu ifade edeyim ki halklarımızın sulh içinde birlikte var oluşu için zeytin dalı uzatmayı sürdürüyoruz. Biz bunu arzuluyoruz, Türkiye halkının da bunu arzuladığına inancımız tam ve özellikle Türkiye'de meydana gelen deprem felaketinin akabinde açılan fırsat penceresiyle komşumuzla ilişkilerde önemli ölçüde iyileşme öngörüyoruz." şeklinde konuştu."Silahlanma programlarına hız verilecek"

Yunanistan'ın yeni dönemde de silahlanma programlarına hız vereceğinin altını çizen Bakan Dendias, mali olanakları kapsamında Yunanistan Silahlı Kuvvetlerinin gereksinim duyduğu askeri araç ve malzemelerin alınacağını belirtti.

Dendias, ülkesinin bu kapsamda 3+1 Belharra firkateyne ve 24 Rafale savaş uçağına sahip olduğunu, 37 F-16 Block 50 ve 83 F-16'nın modernizasyonunun gerçekleştirileceğini ve 20 F-35 savaş uçağı tedarik edileceğini aktardı.

Ülkesinin 10 senelik ekonomik kriz sürecinin silahlanma programlarında ülkemizi takip etmesinin önüne geçtiğini kaydeden Dendias, silahlanmanın anlaşmazlıkların barışçıl çözümüne dönük de gerekli olduğunu ileri sürdü.

Yunanistan'ın Avrupa savunma sanayisiyle iş birliğine gidebileceğini ve Avrupa fonlarından faydalanabileceğini ifade eden Dendias, Avrupa'daki üniversiteler ve silahlı kuvvetlerle inovasyon iş birliği faaliyetlerinin daha da artırılmasının amaçlandığını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)