Yunanistan'da ikinci Miçotakis dönemi: Yeni kabine belli oldu

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, dünkü seçimlerin galibi Yeni Demokrasi Partisinin Lideri Kiryakos Miçotakis'e, hükümeti kurma görevini verdi. Merkez sağ lideri Kiriakos Miçotakis, yemin ederek ikinci başbakanlık dönemine resmen başladı. Yeni kabine ise belli oldu

DÜNYA 26.06.2023, 17:40 28.06.2023, 08:46 Hanife
Yunanistan'da ikinci Miçotakis dönemi: Yeni kabine belli oldu

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Kiryakos Miçotakis’i makamında kabul ederek kendisine hükümeti kurma görevini verdiğini söyledi.

Görevi teslim aldıktan sonra açıklama yapan Miçotokis, Yunan halkına karşı büyük bir sorumluluk duyduğunu vurgulayarak, "İlk baştan beri ülkemizin istikrarlı ve güçlü bir hükümete sahip olmasını hedeflemiştim." dedi.Miçotakis, ikinci 4 yıllık görevi süresinde, büyük reformlar planladığını dile getirdi.

Kiryakos Miçotakis, yerel saatle 13.00'te Başbakan olarak yemin ederek göreve başladı.55 yaşındaki Miçotakis’in başında olduğu Yeni Demokrasi Partisi, 21 Mayıs’ta yapılan seçimi açık ara kazanmış ancak tek başına iktidar olamamıştı. Dün ilkinden farklı bir sistemle yapılan seçimde ise oyların yüzde 40'ından fazlasını topladı.

Dünkü genel seçimlerde, Miçotakis liderliğindeki Yeni Demokrasi Partisi, resmi olmayan sonuçlara göre, yüzde 40,55 oy alarak 300 sandalyeli meclise 158 milletvekili göndermeye hak kazanmıştı.

YENİ KABİNE AÇIKLANDI

Merkez sağ lideri geçtiğimiz dakikalarda yeni kabineyi açıkladı. İşte yeni kabinede yer alan isimler:

YunanistanSavunma Bakanı; ilk dönemde dışişleri bakanı olarak görev alan Nikos Dendias, 

Yunanistan İçişleri Bakanı; Niki Kerameos,

Yunanistan Dışişleri Bakanı;  Yorgos Yerapetriti 


Nikos Dendias


Niki Kerameos

Yorumlar (0)