Yunanistan Başbakanı Miçotakis açıkladı: Bu günlerimizi çok arayacağız

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis sel felaketine ilişkin yaptığı açıklamada bilinen iklim şartlarının geride kaldığını belirterek “Bundan böyle yeni iklim şartlarıyla karşılaşacağız. İklim değişiklikleri gelecekte bu günleri aratacak”  dedi.

DÜNYA 07.09.2023, 11:10 07.09.2023, 11:13 Şeyda Gül
Yunanistan Başbakanı Miçotakis açıkladı: Bu günlerimizi çok arayacağız

Yunanistan, geçtiğimiz günlerde 935 bini Meriç Bölgesi'nde olmak üzere 1,5 milyon hektarlık alanın kül olduğu dev orman yangınlarıyla mücadele etmişti. Yangınlardan hemen sonra iki gündür de büyük bir sel felaketiyle karşı karşıya kalan Yunanistan’da selde üç kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Yeni iklim şartlarıyla karşılaşacağız

Daniel Kasırgası’nın özellikle Volos kentinde ve çevresinde büyük hasara yol açmasının ardından Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis açıklama yaptı. Sel felaketinin en büyük nedeninin iklim değişikliği olduğunu söyleyen Miçotakis, insanlığın iklim değişikliğine karşı omuz omuza mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. “Bildiğimiz iklim şartları geride kaldı” ifadelerini kullanan Miçotakis, “Bundan böyle yeni iklim şartlarıyla karşılaşacağız. İklim değişiklikleri gelecekte bu günleri aratacak” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar görülmemiş bir sel felaketi

Meteoroloji uzmanlarına göre Daniel Kasırgası, “Yunanistan coğrafyasında bugüne kadar görülmemiş bir sel felaketine” neden olurken birçok ev ve iş yerini su bastı. Yüzlerce insanın mahsur kaldığı sel felaketinde mahsur kalanlar şişme botlarla kurtarıldı.

Ülkenin orta kesiminde birçok bölgede elektrik ve su kesildi. Bazı köprüler ve istinat duvarları yıkılırken sahiplerinin can havliyle terk ettikleri araçlar, sel sularında sürüklendi.

Yorumlar (0)