Yunan bakandan Gazze açıklaması: "Pazartesi günü uçağımız havalanacak"

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, Gazze'de yaşanan ilaç sıkıntısını gidermek için pazartesi sabahı C-130 tipi bir uçağın ülkeden havalanacağını kaydetti. "1967 sınırlarının esas alındığı iki devletli çözüm şart." diyen Yerapetritis, Gazze'deki insanların haklarının korunması gerektiğini belirtti.

DÜNYA 03.11.2023, 21:11 03.11.2023, 21:21 Hakan Öksüz
Yunan bakandan Gazze açıklaması: "Pazartesi günü uçağımız havalanacak"

Gazze Şeridi'ne bomba yağdıran İsrail, bölgeye akaryakıt girişine engel oluyor. Telefon hatlarının ve internetin büyük oranda kesik olduğu Gazze'ye elektrik verilemiyor.

Son olarak binlerce yaralının tedavi edildiği Şifa Hastanesi yakınındaki ambulans konvoyunu vuran İsrail, çok sayıda ölüme ve yaralanmaya sebebiyet verdi. İlaç sıkıntısı yaşanan Gazze'de insani dramın boyutları gün geçtikçe artıyor.

Yerapetritis: "İlaçlarla dolu uçak, pazartesi sabahı yola koyulacak"

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, Gazze'de çekilen ilaç sıkıntısının farkında olduklarını belirtti. Yunan Parlamentosunda konuşan Yerapetritis, "Siviller korunmalı ve Gazze'ye acilen insani yardım ulaştırılmalı. Yunanistan olarak C-130 tipi bir uçağı pazartesi sabahı yola çıkacağız. Uçakta Gazze'ye taşınacak ilaçlar bulunacak." ifadelerini kullandı.

"1967 sınırlarının esas alındığı iki devletli çözüm şart"

Gazze'deki krizin çözüme kavuşturulması için uluslararası konferans yapılması gerektiğini vurgulayan Yerapetritis, "Birleşmiş Milletler'e insani yardım katkısında bulundu ancak sadece bununla kalamayız. İlaç yardımı pazartesi günü yola çıkacak. 1967 sınırlarının esas alındığı iki devletli çözümü savunmaya devam ediyoruz." dedi.

Yorumlar (0)