Yunan Bakan, önce diyalog dedi, sonra suçladı

Türkiye ile diyalog kurmaktan taraf olduklarını ifade eden Yunan Bakan Dendias, diğer bir taraftan da suçlayıcı söylemler de kullandı.

DÜNYA 26.07.2022, 13:07 26.07.2022, 16:59 Merve Yüksel
Yunan Bakan, önce diyalog dedi, sonra suçladı

Türkiye ile aralarında meydana gelen gerilimi değerlendiren Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, diyalogların sürdürülmesi gerektiğine vurgu yaptı. Ankara ile sağlanan iletişim kanallarının açık tutulmasından taraf olduklarını ifade eden Dendias, diyalogların devamlı olmasının altını çizdi.

“Çıkar yol bulunabilir”

Yerel basın kuruluşlarına açıklamada bulunan Dendias, "Ankara ile oluşturulan iletişim kanallarının sorunsuz şekilde olmasını arzu ediyoruz. Yapıcı şekilde diyalog kurulabilmesi adına çalışmaları sürdürüyoruz. Bir çıkar yol bulunduğunu ve ulaşılabilir derecelerde olduğunu düşünüyoruz" şeklinde ifade etti.

Dendias, "Türkiye ve Yunanistan arasında görülen ilişkiler her dönemde rekabetçi seyretmedi ve seyretmemeli. İki devlet içerisindeki uyum zamanları ne kadar kısa sürerse sürsün bunu aklımızdan çıkarmamalıyız" dedi.

Diğer bir taraftan problemleri meydana getiren tarafın Türkiye olduğuna dair izlenim yaratmaya çalışan Dendias, “Ankara uluslararası hukuku ihlal ediyor” şeklinde bir iddiada bulundu.

Konuşmaları sırasında önce diyalog tarafı olduklarını söyleyen Yunan Bakan daha sonrasında Kıbrıs'ta yaşayan Türkleri Rumların baskı ve zulmünden çekip çıkartan Türkiye'yi "işgalci" durumunda göstermeye uğraştı.

Yunanistan’dan Kıbrıs çözümü, “İki bölgeli, iki toplumlu”

Yunan Bakan Dendias, "İşgalin üzerinden 48 sene geçti, ancak Kıbrıs'ın bölünmesi hususu çözüme kavuşturulmadı ve uluslararası bir konu olarak görülmeyi sürdürüyor. Bu durum yasa dışı bir işgal olarak nitelendiriliyor. Yunanistan, sürdürülebilir ve işlevsel bir çözüm bulabilmek adına çalışmalarına devam ediyor. Çözüm olarak ise iki bölgeli ve iki toplumlu, bir federasyondan başka bir şey olmayacaktır” dedi.

“Türkiye’nin tutumu kabul edilemez”

Açıklamalarına devam eden Yunan Bakan, “Kıbrıs Türk liderliğinin ve Türkiye'nin iki devletli çözüme dair ısrarcı çağrıları ve kabul edilemez teklifleri ile Maraş'ta meydana gelen yasa dışı hareketlenmeler, maalesef ki çözüm kapsamının dışarısındadır" diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu