Yiyecek ve su bitti: Ölümle karşı karşıyalar

Gazze'deki hükümet, İsrail'in kuşattığı Şifa Hastanesi'nde 7 bini aşkın yerinden edilmiş kişi, hasta ve sağlık çalışanının yiyecek ve su eksikliği sebebiyle ölümle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

DÜNYA 17.11.2023, 01:35 topcu
Yiyecek ve su bitti: Ölümle karşı karşıyalar

Hükümete bağlı basın ofisi tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, Şifa Hastanesi'ndeki son duruma dair bilgi verildi. 

Şifa Hastanesi'nde yiyecek, su veyahut çocuklar için sütün olmadığı vurgulanan açıklamada, "Yerinden edilmiş yaklaşık olarak 7 bin kişi ve 650 hastanın barındığı Şifa Hastanesi'nde yiyecek ve su yok." denildi."Durum oldukça tehlikeli"

İsrail askerlerinin Şifa Hastanesi'ndeki bütün araçları kullanılmaz duruma getirdiği, hastalar ile sağlık çalışanlarının çıkışını engellediği belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Şifa Hastanesi'ndeki sağlık çalışanı, yerinden edilmiş insanlar ve hastalar, yiyecek ve su gibi hayatın temel gereksinimlerinden herhangi birinin olmaması sebebiyle ölümle mücadele ediyor. Şifa Hastanesi'ndeki son durum oldukça tehlikeli. Hastanedekilerin kurtarılabilmesi için acil müdahale çağrısı yapıyoruz."

Kuvöz bulunmaması ve elektrik kesintisi sebebiyle hastanedeki çok sayıda prematüre bebeğin yaşamını yitirebileceği uyarısı yapıldı."Cansız bedenler bilinmeyen bir yere taşındı"


İsrail ordusunun Şifa Hastanesi'ni askeri kışlaya dönüştürdüğü kaydedilen açıklamada, İsrail güçlerinin, Şifa Hastanesi'nde denetleme ve kazılarda bulunduğu, yaşamını yitirenlerin cansız bedenlerinin bilinmeyen bir yere taşındığı ifade edildi.

Bahse konu açıklamada, Şifa Hastanesi'nin İsrail askerlerinden kurtarılması, tankların ve askerlerin uzaklaştırılması için uluslararası baskı çağrısı yapıldı.

İsrail'in "Şifa Hastanesi'nde silahların olduğu" hikayesinin tamamen yalan olduğu ve hiç kimsenin buna inanmadığı kaydedilen açıklamada, Şifa ve Gazze Şeridi'ndeki diğer hastanelerin insani yardım kurumları olduğunun; İsrail askerlerinin operasyonlarının 'oyun sahnesi' olarak kullanılmasına müsaade edilmeyeceğinin altı çizildi. 

Yorumlar (0)