Yeni virüs ortaya çıktı: Okullar, kamu daireleri kapanmaya başladı

Hindistan’da görülen ölümcül ve bulaşıcı Nipah virüsü nedeniyle okullar, kamu daireleri tatil edildi. Virüs nedeniyle toplu taşımaya da ara verildiği öğrenildi.

DÜNYA 14.09.2023, 15:12 Şeyda Gül
Yeni virüs ortaya çıktı: Okullar, kamu daireleri kapanmaya başladı

Hindistan'ın güneyindeki Kerala eyaletinde ölümcül bir virüs nedeniyle alarm verildi. Ülkede tespit edilen Nipah virüsü nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından 706 kişi testlerden geçirilmeye başlandı. Yetkililerden alınan bilgiye göre, eyalette görülen ölümcül ve bulaşıcı virüs nedeniyle okullar, kamu dairelerinin tatil edilmesinin ardından toplu taşımaya da ara verildi. 

Hastalarla temas eden sağlık personelleri de karantinaya alındı

Yetkililer, yarasalar vasıtasıyla taşınan virüs nedeniyle hala 2 yetişkin ve 1 çocuğun hastanede tutulduğunu kaydetti. Kerala eyaleti Başbakanı Pinarayi Vijayan yaptığı açıklamada kendileri ile temasa giren sağlık personelinin de karantinaya alındığını duyurdu. Kozhikode bölgesinde halkın kalabalığa girmemesi konusunda uyarılarda bulunana Vijayan, daha fazla kişinin test edilme olasılığının bulunduğunu ifade etti.

2 kişi hayatını kaybetti

Kerala'da 2018 yılından bu yana görülen 4’üncü Nipah virüsü salgınında 30 Ağustos tarihinden bu yana enfekte olan 2 kişi yaşamını yitirdi. En az 8 köyde ise karantina ilan edilmesi gerektiği bilgisi paylaşıldı.

Yüksek ölüm oranıyla yayılıyor

Eyalette tespit edilen virüsün daha önce Bangladeş'te bulunan virüsle aynı olduğunu ifade eden Vijayan, insandan insana yüksek ölüm oranıyla yayıldığını ve daha az bulaşıcı olma geçmişine sahip bir tür olduğunu söyledi.

Nipah virüsü nedir, belirtileri neler?

İlk olarak 1999 yılında ortaya çıkan Nipah virüsü, Malezya ve Singapur'da domuz çiftçileri ve hayvanlarla yakın temasta olan diğer kişiler arasında görülen bir salgın sırasında tespit edilmişti. Kerala'nın ilk Nipah salgınında, enfekte olan 23 kişiden 21'i öldü. 2019 ve 2021'deki salgınlarda ise iki kişi hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)