Yeni Biden-Trump anketi: Seçmenlerin düşüncesi ne?

Demokrat ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhuriyetçi Donald Trump'ın seçmenler arasında ne kadar kabul gördüğünü anlamak için AP-NORC tarafından bir anket hazırlandı. Pek çok seçmenin, Biden ile Trump'ın başkan adaylığından hoşnut olmayacağı ortaya çıktı.

DÜNYA 15.12.2023, 01:32 Hakan Öksüz
Yeni Biden-Trump anketi: Seçmenlerin düşüncesi ne?

ABD'de 2024 yılında yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken iki eski azılı rakibin ismi öne çıkıyor. Cumhuriyetçilerin en popüler adayı Donald Trump ile 2020 yılında Trump'ı yenerek koltuğu devralan ABD Başkanı Joe Biden'ın seçimde yarışacağı öngörülüyor.

Trump ve Biden'ı benimsemeyenlerin oranı

Araştırma şirketi AP-NORC'un yaptığı bir anket, Trump ile Biden'ın adaylığına ilişkin seçmenlerin düşüncelerini gözler önüne serdi. Ankete katılan 1074 kişiden yüzde 58'i, Cumhuriyetçi tarafın başkan adayının Trump olmasından memnun olmayacağını dile getirdi. Demokratların başkan adayının Biden olmasını istemeyenlerin oranı ise yüzde 56 oldu.

Trump ve Biden'ın başkan adaylığına sevinecek seçmenlerin oranı

Anket katılımcılarının yüzde 27'si, Joe Biden'ın başkan adaylığına sevineceğini belirtti. Trump'ın adaylığına sevineceğini söyleyenlerin oranı yüzde 32 olarak açıklandı.

Biden'ın başkan adaylığı için "fark etmez" diyenlerin oranı yüzde 16'da kaldı. Trump'ın başkan adaylığına fark etmez diyenlerin oranı ise yüzde 10'da kaldı.

Demokratlar Biden'ın adaylığını ne kadar istiyor?

Demokrat seçmenler arasında Biden'ın adaylığına olumlu bakanların oranı yüzde 49, bunun kendilerini memnun etmeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 32 oldu.

Yorumlar (0)