Yemen'de dang humması can aldı

Salgın hastalıkların can yaktığı Yemen'de, yılın başından beri bin 103 dang humması vakasına rastlandı, 1 kişi bu sebeple öldü.

Yemen'de dang humması can aldı

Yemen'in güneybatısındaki Taiz kentinde yılbaşından bu yana bin 103 dang humması vakası görüldü, 1 kişi humma nedeniyle hayatını kaybetti.

Geçen yılın istatistiklerine göre, dang humması vakalarında büyük düşüş yaşandığına işaret edilerek geçen yılın aynı döneminde 3 bin 170 vakanın görüldüğü anımsatıldı.

Bölgede, Halk Sağlığı ve Nüfus Bakanlığına bağlı ofis tarafından yürütülen sıtma ve dang hummasına karşı mücadele programının başarılı olduğuna işaret edildi.

Sivrisineklerden bulaşan virüsün yol açtığı dang humması vakaları, genellikle yağışın sıkça görüldüğü mevsimlerde, özellikle haziran ve eylül aylarında artıyor. Uzmanlar, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin çoğalmasına yol açtığına dikkat çekiyor. 

Hakan Öksüz

Hakan Öksüz 1992 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. İlköğrenimini ve ortaöğrenimini Trabzon’da yaptı. Gazi Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünden 2014 yılında mezun oldu. Anadolu Ajansında muhabir olarak çalıştı. Daha sonra bir internet haber portalında editör olarak görev aldı. Öksüz, 2018 yılından bu yana Habernediyor.com’da editör olarak görev yapıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER