"Yaptırımlarla kişisel bir problemim yok"

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD'nin kendisine de ekonomik yaptırım getirme tehdidine ilişkin, "Benim ya da ailemin İran dışında bir mal varlığı yok. İran dışında banka hesabım bile yok. İran benim tüm hayatım ve tek bağlılığım." dedi.

DÜNYA 05.07.2019, 08:13 Banu Fırıncılar
"Yaptırımlarla kişisel bir problemim yok"

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD'nin kendisine yönelik olası yaptırımlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Zarif, kendisinin yurt dışında mal varlığı ya da banka hesabı bulunmadığı için herhangi bir sorun yaşamayacağını ancak yaptırımların ardından iletişimin kısıtlanmasının, Washington'ın sağlıklı karar verme sürecini etkileyeceğini bildirdi. 

Zarif, Amerikan New York Times gazetesine e-mail yoluyla röportaj verdi. Röportajda ABD-İran gerilimi, ABD'nin çekildiği nükleer anlaşma ve ABD'nin kendisine getireceği olası yaptırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. 

"KOEP, nükleer konusundaki en iyi anlaşma"

Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşma nedeniyle ABD ya da Batı'ya güvendiği için pişmanlık duyup duymadığına dair soruya, "KOEP'in nükleer konusundaki en iyi olağan anlaşma olduğuna inanıyordum ve bence hala da öyle." karşılığını verdi. 

KOEP'in taraflarının hiçbirinin, anlaşmanın tüm ögelerinden memnun olmadığını ancak yine de bu anlaşmanın başlıca konulara dikkat çektiğini aktaran Zarif, "Hiçbir şeyden dolayı pişmanlık duymuyoruz. Bu anlaşma ile tüm farklılıkları çözemediğimiz gerçeğini kabul ettik ve bu farklılıkları anlaşmanın dışında tutacağımız konusunda anlaştık." diye konuştu. 

Savunulanın aksine KOEP'in güven üzerine kurulmadığını belirten Zarif, "Aslında bu anlaşma ortak güvensizliğin açıkça kabul edilmesi üzerine kuruldu. Bu nedenle de bu kadar uzun ve detaylı." ifadesini kullandı. 

"Çok taraflı bir anlaşma, tek taraflı olarak uygulanamaz"

Zarif, İran'ın, KOEP'in diğer tarafları olan AB, Fransa, Almanya, İngiltere, Rusya ve Çin bu anlaşmayı koruduğu müddetçe, taahhütlerine bağlı kalacağını vurgulayarak, "KOEP'in devam ettirilmesi ya da çökmesi, tüm tarafların bu anlaşmaya yatırım yapma yeteneği ve isteğine bağlı. Kısacası çok taraflı bir anlaşma, tek taraflı olarak uygulanamaz." dedi. 

"İran dışında banka hesabım bile yok"

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlar kapsamında kendisine de ekonomik yaptırım getirmeye hazırlanmasına da değinen Zarif, "Beni bilen herkes bilir, benim ya da ailemin İran dışında bir mal varlığı yok. İran dışında banka hesabım bile yok. İran benim tüm hayatım ve tek bağlılığım. Bu nedenle muhtemel yaptırımlarla ilgili kişisel bir problemim yok." şeklinde konuştu.

Kendisine yönelik herhangi bir yaptırımın, kendisinin iletişimini kısıtlayabileceğini vurgulayan Zarif, "Bunun kime hizmet edeceğine dairşüphelerim var. Bu, kesinlikle Washington'da bilgili bir şekilde karar verilmesi ihtimalini kısıtlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
20°
parçalı az bulutlu