Yanan tren 20 dakika boyunca durmamış!

Pakistan'da 74 kişinin yaşamını yitirdiği tren yangınına ilişkin görgü tanığı ifadelerinde, trenin patlama ve yangının ardından yaklaşık 20 dakika boyunca durmadığı ifade edildi. 

DÜNYA 02.11.2019, 13:44
Yanan tren 20 dakika boyunca durmamış!

Pakistan'da yaşanan tren faciasına ilişkin yürütülen soruşturma dâhilinde hayatta kalanların ve görgü tanıklarının ifadelerine başvuran Pakistan Demiryolları heyeti, yangın ve patlamaya yol açan diğer unsurlar hakkında inceleme başlattı.

Patlama ve yangının diğer vagonlara hızlı şekilde sıçramasına ilişkin hazırlanan soruşturma raporunun 20 Kasım gününe kadar tamamlanacağını belirten Demiryolları Genel Müdürü Aijaz Ahmed Buriro, ilk soruşturma sonunda bir rapor hazırlandığını ve buna göre patlamanın yolcuların kullandığı tüplerden kaynaklandığını söyledi.

İsmi verilmeyen bir sivil savunma yetkilisi, yangının nedenine ilişkin elektrik kontağını işaret ederek, "Elektrik çok hızlı hareket ettiği için diğer vagonlarda yangın çıkmasını buna bağlıyoruz. Patlama tüpten çıkmış olabilir ancak yangının sebebi de buysa, alevler sadece bir vagonla sınırlı kalırdı." dedi.

Yanan üç vagondan ikisindeki koltukları satın alan Tebliğ Cemaati, yıllık buluşma için seyahat eden yolcuların, buluşma alanında kullanmak amacıyla taşıdığı tüplerin boş olduğunu, bunun da tren hareket etmeden güvenlik görevlileri tarafından kontrol edildiğini kaydetti. 

"Tren nerdeyse 20 dakika sonra durabildi"

Diğer yandan, can kaybını artıran ihmal iddialarından biri de yolculardan geldi. Faciadan sağ kurtulan yolcuların bazıları, trenin patlamanın ardından yaklaşık 20 dakika boyunca durmadığını aktardı.

Faciada hasar görmeyen vagonlardan birinde iki çocuğu ve eşiyle seyahat ettiğini bildiren Gulam Abbas, "Bizim vagonumuzda bile insanlar panikle dışarı atladı. Sonradan öğrendik ki çoğu ölmüş. Tren ise neredeyse 20 dakika sonra durabildi." ifadelerini kullandı.

"Makinistlik hayatımın en zor anlarıydı"

Trenin makinisti Ahmed Han ise imdat freninin çekilmesiyle treni durdurduğunu belirterek, "İmdat freninin çekilmesiyle tren 3 dakika içinde durdu. Frenlerde hiçbir sorun yoktu. Makinistlik hayatımın en zor anlarıydı." açıklamasında bulundu.

Pakistan Demiryolları, yolcuların trenin geç durmasına ilişkin iddialarını da soruşturmaya dahil ederek, fren hatası olup olmadığını kontrol edecek.

"52 kişi için çalışmalar devam ediyor"

Kazada yaşamını yitiren 74 kişiden kimliği belirlenenlerin cenazeleri ailelerine teslim edilirken, yanıklar sebebiyle tanınamayan 52 kişi için ise çalışmalar devam ediyor.

Adli tıp ekibi ve hastane personellerinin DNA analizleri yapmayı sürdürdüğünü bildiren Vali Yardımcısı Cemil Ahmed, kimlikleri belirlenenlerin cenazelerinin derhal ailelerine teslim edileceğini aktardı. 

Ne olmuştu?

Pakistan'ın Karaçi kentinden Ravalpindi kentine giden Tezgam ekspresi treninde, 30 Ekim günü ülkenin doğusunda bulunan Rahim Yar Han kentinin Liyakatpur ilçesi yakınlarında patlama meydana gelmişti.

Pakistan Demiryolları Bakanlığı, trenin üç vagonunda yangına yol açan patlamanın, yolcuların yanlarında taşıdığı kamp tipi küçük tüplerden kaynaklandığını bildirmişti. 

Toplamda 200 kişinin seyahat ettiği 3 vagonda çıkan yangında 74 kişinin hayatını kaybettiği, 43 kişinin yaralandığı aktarılmıştı.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu