Ya demokrasi ya müdahale: Nijer'de cuntaya bir hafta süre

Afrika ülkelerinin liderleri, Nijer’deki darbeye ilişkin yaptıkları açıklamada demokrasiye dönüş için cuntaya bir hafta süre verildiğini duyurdu.

DÜNYA 31.07.2023, 12:26 01.08.2023, 13:24 Şeyda Gül
Ya demokrasi ya müdahale: Nijer'de cuntaya bir hafta süre

Afrika ülkesi Nijer’de ordunun yönetimi devirmesinin ardından darbeyi görüşmek için Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) dün Nijerya’nın başkenti Abuja’da toplandı. Toplantı sonrası yapılan ECOWAS’dan yapılan ortak açıklamada, Bazoum’a yönetimi iade etmek için cuntaya bir hafta süre tanındığı duyuruldu. Açıklamada ülkede anayasal düzeni sağlamak için güç kullanımı da dahil her türlü yola başvurulacağı belirtildi. Aralarında Nijer’in de bulunduğu 15 üyeli ECOWAS’ın yaptırım yetkisi bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl ECOWAS’a üye devletler, terör örgütleri ve darbelere karşı bir ortak güvenlik gücü oluşturma konusunda uzlaşmıştı. Ancak üyeler nasıl oluşturulacağının yanı sıra yönetileceği belirsiz kuvvetin kurulmasına dair henüz karar alamamıştı.

Fransız ve ABD askeri var

Dünkü toplantı gerçekleşmeden önce cunta üyesi Amadou Abdramane, yaptığı açıklamada zirvenin amacının kendilerine karşı saldırganlık ve başkent Niamey’e askeri müdahale olduğunu iddia etmişti. Plana Batılı devletlerin de destek verdiğini söyleyen Abdramane, Nijer’de Fransa’nın 1500, ABD’nin ise yaklaşık 11 bin askeri bulunduğuna dikkat çekmişti.

Fransız elçiliği önünde protesto

Cunta destekçisi binlerce kişi dün Niamey’deki Fransız Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenleyerek Paris’in, darbe sonrası bu ülkeye yardımları askıya almasına tepki gösterdi. “Çok yaşa Rusya”, “Çok yaşa Putin” şeklinde sloganlar atan göstericiler, binanın dış duvarlarına asılı “Fransız Büyükelçiliği” tabelasını yerinden söktü.

Paris’ten tepki geldi

Hürriyet'te yer alan habere göre, büyükelçilik önündeki protestoya Paris’ten kınama geldi. Fransız Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Viyana Sözleşmesi gereği Nijerya güçleri, elçilik ve konsolosluklarımızın güvenliğini sağlamakla yükümlü ve Nijerya ordusunu yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)