Wagner'in kurucusu: "Rusya bizi kandırdı, karşımıza çıkanı vuracağız"

Rus güvenlik şirketi Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus ordusunun kendi kamplarını vurarak askerlerini öldürdüğünü öne sürdü. Prigojin, "Ülkemizin askeri yönetimi bir kötülük yapmıştır, bu durdurulmalıdır. Bu askeri darbe değil. Kimse yolumuza çıkmasın, vururuz." açıklamasında bulundu.

DÜNYA 24.06.2023, 09:12 24.06.2023, 10:54 Hakan Öksüz
Wagner'in kurucusu: "Rusya bizi kandırdı, karşımıza çıkanı vuracağız"

Ukrayna'daki savaşta da etkin rol üstlenen Rus güvenlik şirketi Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus ordusunun Wagner kamplarını bastığını iddia etti. "Rusya Savunma Bakanlığı tarafından kandırıldık." diyerek isyan eden Prigojin, "Bizi ortadan kaldırmak istiyorlar. Rusya Savunma Bakanlığına silahlarımızı teslim etmeye hazırdık ama bugün füzelerle saldırdılar. Birçok askerimiz öldü." dedi.

"Karşımıza kim çıkarsa çıksın, vururuz"

Buna kesinlikle karşılık verileceğini vurgulayan Prigojin, "Wagner konseyinin kararını açıklıyorum. Ülkemizin askeri yönetimi bir kötülük yapmıştır, bu durdurulmalıdır. Bugün askerlerimizi öldürenler hesap verecek. Karşımıza kim çıkarsa çıksın, tehdit olarak kabul edip vuracağız. Kimse yolumuzu kesmesin, adaleti sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

"Bu askeri darbe değil, adalet harekatı"

25 bin kişiyle sorunu çözmeye gittiklerini vurgulayan Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin, "Herkes bize katılsın. Bu askeri darbe değil, adalet harekatı. Zaten birçok Rus askeri de bize destek veriyor. Savunma Bakanı Sergey Şoygu, bizi yok etmek için tüm gücünü kullanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı: "Görüntüler sahte"

Rusya Savunma Bakanlığı, Wagner kamplarına saldırıldığını gösteren sosyal medyadaki bazı görüntülerin "sahte" olduğunu açıkladı. 

Dmitriy Peskov: "Önlemler alındı"

Konuya ilişkin konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Devlet Başkanı Vladimir Putin'i olayla ilgili bilgilendirdik. Gereken tüm tedbirler alındı." dedi.

Rostov'da yoğun güvenlik önlemleri alındı

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi: "Silahlı isyan çağrısı yapıldı"

Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını kaydeden Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi, "Silahlı isyan çağrısına karşı dava açılmıştır. Bu gayrimeşru eylemler derhal sonlandırılmalıdır. Wagner safında savaşanlar Prigojin'in suç içerikli emirlerine uymamalı ve ou yakalamalıdır." açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)