Wagner'in kurucusu Prigojin öldü

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, Tver'de düşen uçakta Wagner'in kurucusu Prigojin'in öldüğünü açıkladı.

DÜNYA 23.08.2023, 20:52 24.08.2023, 00:28 Koray
Wagner'in kurucusu Prigojin öldü

Rusya Federasyonu'nun Tver bölgesinde özel bir jetin düşmesi neticesinde 10 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, başkent Moskova’dan St. Petersburg’a giden özel uçağın Tver'de düştüğü kaydedildi.

TASS’ın, Rosaviatsiya'ya (Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı) dayandırdığı haberde, Yevgeniy Prigojin’in Tver bölgesinde düşen özel jette olduğu duyuruldu.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, daha sonra gerçekleştirdiği açıklamada, düşen uçakta Wagner'in kurucusu Prigojin'in can verdiğini bildirdi.

Rosaviatsiya, Tver bölgesinde düşen ve 10 kişinin hayatını kaybettiği özel jette bulunanların adlarını açıkladı.

Uçakta yer alan yolcu listesinde Yevgeniy Prigojin'in yanı sıra yardımcısı Dmitriy Utkin ile Nikolay Matuseyev, Valeriy Çekalov, Aleksandr Totmin, Yevgeniy Makaryan, Sergey Propustin'in adları yer aldı. Ölen üç kişilik mürettebatın da Kristina Raspopova, Rustam Karimov ve Aleksey Levşin olduğu bildirildi. 

Soruşturma başlatıldı

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada da kazanın sebeplerini soruşturmak için özel bir komisyonun oluşturulduğu kaydedildi.

Embraer 135 tipi özel jetin 'MNT-Aero' isimli bir taşımacılık firmasına ait olduğu bilgisi aktarılan açıklamada, tahkikatın devam ettiği belirtildi. "Rus hava savunma sistemleri tarafından düşürüldü"


Diğer taraftan, Wagner’e yakınlığıyla bilinen Telegram kanallarının bazılarında, uçağın Rus ordusuna ait savunma sistemlerince düşürüldüğü iddia edildiRus komutanlarla gerginlik yaşamıştı

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 'şefi' olarak da bilinen ve Moskova yönetimine karşı isyan başlatan Prigojin, pek çok ülkede faaliyet gösteren paramiliter Wagner'in Ukrayna savaşında büyük rol oynamasıyla öne çıktı.

Üyelerinin çoğunu hükümlülerin oluşturduğu grup, Ukrayna'nın haricinde Suriye'deki iç savaş da dahil olmak kaydıyla Afrika ve Orta Doğu'daki muhtelif çatışmalara asker nakletti.

Prigojin, son aylarda birçok kez Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yu ve Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov'u beceriksiz olmakla ve Ukrayna'da savaşan Wagner güçlerini kasten yetersiz ikmalle itham etmişti. 

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı, ad vermeden Ukrayna'daki 'gönüllü grupların' kendisiyle mukavele imzalamasına dönük karar çıkartmıştı.

Bu hareket hükümetin Wagner'i çok daha fazla kontrol etme teşebbüsü olarak nitelendirilmişti.

Yevgeniy Prigojin, beraberindeki paralı savaşçılarla birlikte 24 Haziran 2023'te Moskova yönetimine karşı silahlı isyan başlatmıştı. İsyan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun arabuluculuğunda sona ermişti.

Prigojin ve Wagner savaşçıları, isyanın akabinde Belarus'a giderken, burada Belarus askerlerine eğitmeye başlamıştı.

Yorumlar (0)