Vahşet suçlarını durdurma konusunda verilen sözler tutulmuyor

2005 yılında her ülkenin toplumları soykırım, savaş suçu, etnik temizlik ve insanlığa karşı suçlardan koruma sorumluluğu bulunduğunun kabul edildiği anımsatılan Birleşmiş Milletler açıklamasında, buna rağmen vahşet suçlarını durdurma konusunda verilen sözlerin tutulmadığı ifade edildi.

DÜNYA 01.07.2024, 19:29 02.07.2024, 17:48 Şeyda Gül
Vahşet suçlarını durdurma konusunda verilen sözler tutulmuyor

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda düzenlenen "Koruma Sorumluluğu" oturumunda Genel Sekreter Antonio Guterres adına konuşma yapan Koruma Sorumluluğu Özel Danışmanı Mo Bleeker, 2005 Dünya Zirvesi'nin ardından BM Genel Kurulunda tüm ülkelerin "koruma sorumluluğu" olduğunun kabul edildiğini anımsattı. Bunun kabulünün büyük ümitlere yol açtığını kaydeden Bleeker, bu çerçevede BM üyelerinin toplumları soykırım, savaş suçu, etnik temizlik ve insanlığa karşı suçlardan koruma sözü verdiğini ifade etti. Bleeker, “Vahşet suçlarını durdurma konusunda verilen sözler tutulmuyor” ifadelerini kullandı.

Koruma Sorumluluğu dünyanın her yerinde herkes için geçerli

Vahşet suçlarına ilişkin riskler hakkında yapılan uyarılara ya tepkisiz kalındığını ya da inkar edildiğini ifade eden Bleeker, vahşet suçlarını durdurmak için ya zamanında adım atmadıklarını ya da adım atamayacak kadar şok olduklarını belirtti. Halihazırda uluslararası insancıl hukuk ve uluslararası insan hakları hukukunun devletler ve devlet dışı aktörler tarafından açık bir şekilde ihlal edildiğini kaydeden Bleeker, BM Güvenlik Konseyinin daimi üyelerinin fikir birliği sağlayamadığı için uluslararası barış ve güvenlik görevini yerine getiremediğini söyledi. Bu nedenle uluslararası sisteme olan güvenin de azaldığını dile getiren Bleeker, "Koruma Sorumluluğu"nun toplu olarak herkesin yükümlülüğü olduğuna işaret ederek bunun, dünyanın her yerinde herkes için geçerli olduğunun altını çizdi.

Yorumlar (0)