Uyuşturucu baronu El Chapo'nun oğlu Ovidio Guzman, ABD'ye iade edildi

Daha önce 2019'da da cezaevine konulan ancak çıkan olaylar nedeniyle serbest bırakılan Ovidio Guzman Lopez, 5 Ocak'ta yakalanmıştı. Meksika merkezli Sinaloa kartelinin lideri El Chapo'nun oğlu olan Ovidio Guzman Lopez'in ABD'ye iadesi gerçekleşti.

DÜNYA 16.09.2023, 10:58 Hakan Öksüz
Uyuşturucu baronu El Chapo'nun oğlu Ovidio Guzman, ABD'ye iade edildi

Kartel teröründen yakasını bir türlü kurtaramayan Meksika'da, "El Chapo" olarak tanınan uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın etrafa dehşet saçan oğlu Ovidio Guzman Lopez'in iadesi ile ilgili tartışma yaşanıyordu. ABD Adalet Bakanlığı, Ovidio Guzman Lopez'in Meksika tarafından ABD'ye iade edildiğini bildirdi.

Guzman'ın iadesinden ötürü Meksika'ya teşekkür eden Başsavcı Merrick Garland, "Sinaloa karteline karşı ABD Adalet Bakanlığının mücadelesi sürüyor. Guzman'ın iadesi, bu mücadelenin son adımıdır. Topluma zarar verenler, cezalandırılacak." dedi.

Sinaloa karteli, bölgede dehşet saçıyor

Dünyanın en etkili kartellerinden biri olan Sinaloa, Meksika başta olmak üzere bölgede dehşet saçıyor. Fentanil adlı uyuşturucu maddenin ABD'de yaygınlaşmasının en büyük sorumlusu olan gösterilen Sinaloa karteli, küresel uyuşturucu ağını yöneten örgütlerin başında geliyor. 

5 Ocak'ta yakalanmıştı

Sinaloa çetesinin lideri olan El Chapo'nun oğlu Ovidio Guzman (28), ABD'de en fazla aranan uyuşturucu kaçak

çılarından biriydi. Meksika'daki Culiacan kentinde 5 Ocak'ta yakalanarak gözaltına alınan Guzman, ülkede karışıklığa yol açtı. Ovidio Guzman Lopez'in Almoloya Hapishanesi'ne götürülmesi üzerine kartel üyeleri sokaklarda terör estirdi. 

Kartel üyeleri ile polis arasında çatışma çıkmıştı

Polisle çatışan, yollara barikat kuran ve araçları yakan Sinalo karteli, 10 askerin hayatını kaybetmesine sebep oldu. 35 askerin yaralandığı çatışmalarda Sinalo karteli üyesi 19 kişi öldürüldü. Olaylara karışan 21 kişi gözaltına alındı.

2019'da yakalanmış, çıkan olaylar nedeniyle salıverilmişti

İlk olarak 17 Ocak 2019'da yakalanan Ovidio Guzman, ülkede karışıklığa sebep oldu. Çıkan şiddet olaylarında 51 mahkum firar etti, birçok asker yaralandı. Birçok araç ve iş yerinin ateşe verilmesi hükümeti zor durumda bıraktı, Guzman salıverildi. 

Örgütün asıl lideri olan Guzman'ın babası El Chapo, 2016'da yakalanmıştı. ABD'ye iade edilen El Chapo'ya temmuz ayında müebbet hapis cezası verildi.

El Chapo lakaplı Joaquin Guzman

Yorumlar (0)