Ürdün, İsrail'e nota verdi!

Ürdün, İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan'ın Mescid-i Aksa'daki statükonun değiştirilmesi çağrısıyla ilgili olarak İsrail'e nota verdi.

DÜNYA 13.08.2019, 22:48 14.08.2019, 00:24 Hülya İlgin
Ürdün, İsrail'e nota verdi!

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Süfyan el-Kudat, yaptığı yazılı açıklamada, Ürdün'ün, İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan'ın Yahudilerin de ibadet etmeleri için Mescid-i Aksa'daki statükonun değiştirilmesi çağrısını ve buna benzer açıklamaları şiddetle reddettiğini belirtti.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Süfyan el-Kudat, Mescid-i Aksa'daki mevcut tarihi ve yasal durumu değiştirme girişiminin tehlikeli sonuçları olacağı uyarısı yaptı.

Uluslararası hukuk ve uluslararası insan hakları kanunlarına göre İsrail'in işgalci bir güç olduğuna dikkati çeken Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Süfyan el-Kudat, İsrail'in yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmesi ve statükoya tam olarak saygı göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

İsrail yönetiminden Mescid-i Aksa'daki statükoyu değiştirme girişimlerinin tamamını derhal durdurmasını isteyen Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Süfyan el-Kudat, ürdün Dışişleri Bakanlığının, Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan'ın açıklamalarını protesto etmek ve karşı çıkmak için diplomatik kanallardan resmi nota gönderdiğini ilan etti.

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, bugün, Yahudilerin de ibadet etmeleri için Mescid-i Aksa'daki statükonun değiştirilmesi çağrısı yapmıştı.

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, Kurban Bayramı'nın birinci gününde İsrail polisinin Harem-i Şerif'te Filistinlilere düzenlediği saldırının ardından İbranice yayın yapan 90Fm radyo kanalında katıldığı programda açıklama yapmış ve "Yahudilerin de ibadet etmeleri için Tapınak Tepesi'ndeki (Mescid-i Aksa) statükonun değiştirilmesi lazım." şeklinde konuşmuştu.

Mescid-i Aksa'da sadece Mülsümanlar ibadet edebiliyor

Harem-i Şerif'teki statüko, Osmanlı döneminden bu yana Kudüs İslami Vakıflar İdaresindeki Mescid-i Aksa'da sadece Müslümanların ibadet etmelerine izin veriyor.
Her ne kadar Tel Aviv rejimi, Harem-i Şerif'teki statükoya saygı duyduğunu ileri sürse de Ürdün'e bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi bu iddiayı reddediyor ve İsrail'in yetkilerine müdahale ettiğini belirtiyor.

Kurban Bayramı'nın birinci gününde Mescid-i Aksa'daki Filistinlilere saldırı

Arife ve Kurban Bayramı'nın birinci gününe tekabül eden Teşa BeAv yas ve oruç günü dolayısıyla Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemek üzere daha önce İsrail polisinden izin isteyen fanatik Yahudiler, bayramın birinci günü gruplar halinde Mescid-i Aksa'nın avlusuna girmişti.

Fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskınlarını engellemek isteyen Filistinlilere İsrail polisi Harem-i Şerif içinde müdahale etmiş ve 61 Filistinliyi yaralamıştı. Yaralı Filistinlilerden 15'i hastanelere kaldırılmıştı.

Mescid-i Aksa kime bağlı?

Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıflardan "Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığı"na bağlı "Kudüs İslami Vakıflar İdaresi" sorumlu.

Mescid-i Aksa ve Kudüs'teki vakıflar, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994'te imzalanan barış antlaşmasına göre, "Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığı"na bağlı "Kudüs İslami Vakıflar İdaresi"nin himayesinde bulunuyor.

Daha önce Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin izni dahilinde Mescid-i Aksa'yı ziyaret eden Yahudiler, 2003 yılından bu yana Vakıflar İdaresinin egemenliğini ihlal eden İsrail'in tek taraflı kararı çerçevesinde polis eşliğinde Müslümanların kutsal mabedine giriyor.

"Baskın" olarak tanımlanıyor!

İsrail makamlarının bu tek taraflı kararını tanımayan "Kudüs İslami Vakıflar İdaresi", Müslümanların egemenliğini ihlal edici bu tür girişleri "baskın" olarak tanımlıyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor.

Yahudilerin "Süleyman Mabedi" kazısı

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında sözde "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa'da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

Yorumlar (0)
az bulutlu