Ünlü kripto borsasının kurucusu tutuklandı

Önceki ay iflasını duyuran kripto borsası FTX'in kurucusu ve eski CEO'su Sam Bankman-Fried, Bahamalar'da tutuklandı. ABD'nin iade talebi üzerine tutuklanan Sam Bankman-Fried ile ilgili Bahamalar Başbakanı Philip Davis'ten açıklama geldi.

DÜNYA 13.12.2022, 10:21 14.12.2022, 09:19 Hakan Öksüz
Ünlü kripto borsasının kurucusu tutuklandı

Binance ile satın alma anlaşmasını tamamlayamayan dev kripto para borsası FTX, kasım ayında iflasını açıklamıştı. Binance'ın ardından işlem hacmi bakımından en büyük kripto borsası olan FTX'in çöküşü, piyasada deprem etkisi yaratmıştı. FTX haberiyle birlikte kripto dünyasının amiral gemisi Bitcoin (BTC) ile birlikte pek çok altcoinde ciddi değer kayıpları yaşanmıştı. 

ABD'nin iade talebine uyuldu

FTX borsasının kurucusu ve eski CEO'su olan Sam Bankman-Fried hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Edinilen bilgilere göre Sam Bankman-Fried, Bahamalar'da tutuklandı. Söz konusu tutuklamaya ilişkin yazılı açıklama, Bahamalar Başsavcısı Ryan Pinder'dan geldi. ABD'nin iade talebinin ardından Bankman-Fried'ın tutuklandığı kaydedildi.

Bahamalar Başbakanı'ndan "kamu güvenine ihanet" açıklaması

Sam Bankman-Fried'ın tutuklanması ile ilgili Bahamalar Başbakanı Philip Davis'ten de açıklama geldi. Kamu güvenine ihanet eden ve kanunları hiçe saydığı düşünülen kişilerden hesap sorulması gerektiğini aktaran Philip Davis, "ABD ile bu konuda ortak görüşe sahibiz." dedi. 

Bir zamanlar Binance'ın ardından en büyük ve güvenilir kripto borsası olan FTX'te yaşanan likidite sorunları, çöküşe geçme sürecini başlatmıştı.

Yorumlar (0)