UNICEF Gazze'de 4 bin 600'den fazla çocuğun öldürüldüğünü açıkladı

UNICEF’den yapılan açıklamada 7 Ekim'den bu yana Gazze'de 4 bin 600'den fazla çocuğun öldürüldüğü, yaklaşık 9 bin çocuğun yaralandığı ve 100'den fazla UNRWA çalışanın öldürüldüğü bilgisine yer verildi.

DÜNYA 15.11.2023, 10:47 Şeyda Gül
UNICEF Gazze'de 4 bin 600'den fazla çocuğun öldürüldüğünü açıkladı

UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell, Gazze’deki yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Gazze'deki bir milyon çocuk için “güvenli hiçbir yer” olmadığını söyleyen Russell, çatışmanın taraflarının çocuklara karşı ağır ihlaller gerçekleştirdiğini belirtti. Bunlar arasında öldürme, sakatlama, adam kaçırma, okullara ve hastanelere saldırılar ve insani yardıma erişimin engellenmesinin yer aldığına dikkat çeken Russell, bunların hepsinin UNICEF tarafından kınandığını vurguladı.

Çok sayıda çocuk enkaz altında

Çok sayıda çocuk kayıp ve yıkılan binaların ve evlerin enkazı altında gömüldüğüne inanıldığını anlatan Russell, bu yerleşim yerlerinde patlayıcı silah kullanımının trajik bir sonucu olduğunu belirtti. Kurum personeli de dahil olmak üzere pek çok kişinin, çok az su, yiyecek veya yeterli temizlik koşullarına sahip olduğunu kaydeden UNICEF genel müdürü, hastalık salgınlarına yol açabilecek koşulların bulunduğu aşırı kalabalık barınaklarda yaşadığını dile getirdi.

Yardım edilmesini sağlama çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü geçen hafta Gazze'de ishal ve suçiçeği gibi bulaşıcı hastalıkların arttığını açıklamıştı. Russell, "Bir kez daha tüm taraflara, çocukların uluslararası insancıl hukuk uyarınca korunmasını ve onlara yardım edilmesini sağlama çağrısında bulunuyorum" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)