"Umarım bunu intikam fırsatına çevirmezler"

Yunanistan'da erken genel seçimde başbakanlık koltuğunu devreden SYRIZA lideri Aleksis Çipras, "Halkın iradesine saygı göstereceğiz. Umarım Yeni Demokrasi (ND) geri dönüşünü intikam için bir fırsata çevirmez." dedi.

DÜNYA 08.07.2019, 00:50 08.07.2019, 00:58 Hakan Öksüz
"Umarım bunu intikam fırsatına çevirmezler"

İktidar koltuğunu kaybeden Çipras, gazeteciler için kurulan seçim merkezinde basın toplantısı yaparak seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Çipras, demokrasilerde değişimin doğal ve demokrasinin özü olduğunu ifade ederek, "Miçotakis'i arayarak kendisini zaferinden dolayı tebrik ettim. Halkın iradesine saygı göstereceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Yarın başbakanlık koltuğunu rakibine teslim edeceğini belirten Çipras, "Yarın devir teslim töreninde demokrasilerde olması gerektiği gibi Miçotakis'i karşılayacağım." diye konuştu.

"HER ZAMAN HAZIR BULUNACAĞIZ"

Çipras, yeni gelecek hükümete uyarıda bulunarak, "Umarım Yeni Demokrasi (ND) geri dönüşünü intikam için bir fırsata çevirmez. SYRIZA ana muhalefet olarak bunu durdurmak için her zaman hazır bulunacak." yorumunu yaptı.

"ÜLKE, 5 YIL ÖNCEYE GÖRE DAHA İYİ DURUMDA"

Ülkenin 4,5 yıl önce teslim aldığına kıyasla çok daha iyi bir durumda olduğunu kaydeden Çipras, "Ülke o zaman çok zor bir durumdaydı. İflasın eşiğine gelmiş, kasası boşalmış, halkın çoğunluğu fakirlikle boğuşuyordu. Şimdi hazinede 37 milyar avroyla, tarihin en düşük faiz oranlarıyla, uluslararası alanda saygın bir ülke teslim ediyoruz." değerlendirmesini yaptı.

"AKTİF BİR MUHALEFET YAPACAĞIZ"

Çipras, siyasi arenada muhalefet olarak mücadeleyi sürdüreceğine işaret ederek, "Ana muhalefet olarak, çalışanların haklarını ve çıkarlarını korumak için burada olacağımızdan Yunan halkı emin olsun istiyorum. Sorumlu ve aktif bir muhalefet yapacağız. Daha tecrübeli olarak geri dönmek için kendimizi hazırlayacağız." dedi.

Yorumlar (0)
24°
parçalı az bulutlu