Ülkede alarm verildi: Demografik ulusal acil durum ilan edildi

Ülkesindeki düşük doğum oranlarına ilişkin açıklama yapan Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, önlem amacıyla "demografik ulusal acil durum" ilan ettiğini duyurdu.

DÜNYA 19.06.2024, 20:13 20.06.2024, 18:49 Şeyda Gül
Ülkede alarm verildi: Demografik ulusal acil durum ilan edildi

Yonhap'ın aktardığı haberde, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’un başkent Seul'ün güneyindeki Seongnam Ar-Ge Merkezi'nde düşük doğum oranı ve yaşlanan nüfus konulu toplantıda hitap ettiği ifadeedildi. Hükümetin düşük doğum oranıyla mücadele etmek için her türlü çabayı göstereceğini belirten Yoon Suk Yeol, bugün itibariyle resmen demografik bir ulusal acil durum ilan ettiğini söyledi. Yoon Suk Yeol, “Düşük doğum oranı sorunu aşılana kadar kapsamlı bir müdahale sistemini etkinleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Yeni bir bakanlık kurulacak

Bu kapsamda iş ve yaşamı dengeleme, çocuk bakımını iyileştirme ve daha iyi barınma sağlamak olmak üzere üç ana alan üzerinde yoğunlaşacaklarını söyleyen Yoon Suk Yeol, ebeveynler üzerindeki eğitim yükünü hafifletmek için çocuk bakımına desteği artırma ve ilkokullarda okul sonrası programları genişletme sözünü verdi. Yoon, önlemlerin uygulanmasını sağlamak için geçici olarak Nüfus Strateji Planlama Bakanlığının kurulacağının da bilgisini verdi.

Düşüş trendi sürüyor

2023 yılında 0,72 ile en düşük doğum oranına sahip ülkeler arasında ilk sıraya yerleşen Güney Kore, 19 Mart'ta paylaşılan yeni verilere göre yıllık doğum sayısında son yıllarda yaşanan düşüş trendinin devam ediyor.

Yorumlar (0)