Ülke felaketi yaşıyor: Ölenlerin sayısı 3 bini aştı

Libya'nın doğu kısmındaki hükümetin Başbakanı Hammad, Derne şehrindeki selde yaşamını yitirenlerin sayısının 3 bini aştığını ifade etti. Kızılhaç, kayıp sayısının 10 bini bulduğunu bildirdi.

DÜNYA 11.09.2023, 23:10 12.09.2023, 12:39 topcu
Ülke felaketi yaşıyor: Ölenlerin sayısı 3 bini aştı

Basın mensuplarına açıklama yapan Usame Hammad, yalnızca Derne şehrinde yaşamını yitirenlerin sayısının 3 binden çok olduğunu bildirdi.

Hammad, kentteki durumu 'felaket' ve 'iyi değil' şeklinde nitelendirdi."10 bin kişi kayıp"

Ülkenin doğu bölümündeki hükümetin İçişleri Bakanı İsam Ebu Zeribe ise Derne şehrinde şiddetli yağışlar sebebiyle can veren bin 500'ü aşkın kişinin cansız bedeninin bulunduğunu, kayıp kişi sayısının ise 10 bin olduğunu dile getirmişti.Uluslararası yardım çağrısında bulunuldu

Ülkede Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Libya'da meydana gelen sel felaketinde vefat edenler için üç günlük yas ilan edildiğini açıklamıştı. 

Öte yandan Dibeybe, selden hasar gören bölgeler için uluslararası yardım çağrısı yaptı. 'Daniel' fırtınası beş kenti vurdu

Orta Akdeniz'de etkisini gösteren 'Daniel' fırtınası ülkenin Derne, Suse, Merc, Beyda ve Bingazi şehirlerini etkilemişti.

Ülkenin doğusundaki yetkililer, fırtına sebebiyle bütün özel ve kamu eğitim kurumlarında derslere bir süreliğine ara verilmesi, işletmelerin kapatılması ve sokağa çıkma yasağını kapsayan bir dizi tedbir almıştı.

Yorumlar (0)