Ukrayna, o bölgedeki tahliyeleri gerçekleştirdi! Kaç asker kurtarıldı?

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya ile ortak uzlaşıya varılan askeri değişim anlaşması çerçevesinde, uzun bir süredir Rus kuşatması altında bulunan Azovstal’daki toplam 264 askerin tahliye edildiğini duyurdu. 

DÜNYA 17.05.2022, 10:38 17.05.2022, 14:19 Murathan Yıldırım
Ukrayna, o bölgedeki tahliyeleri gerçekleştirdi! Kaç asker kurtarıldı?

Mariupol’deki Azovstal Çelik Fabrikası’nda sıkışan ve haftalardır Rus kuşatması altında yaşam mücadelesi veren toplam 264 Ukraynalı asker, başarılı bir operasyonla tahliye edildi. Rusya ile ortak mutabakata vararak asker değişimi anlaşmasını kabul eden Ukrayna hükümeti, Azovstal’dan yüzlerce askeri çıkarmayı başardı. Kurtarılan askerin 53’ünün ağır yaralı olduğu öğrenildi. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı duyurdu

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Mariupol’de bulunan garnizonumuz, bölgede kendileri için belirlenen savaş görevlerini başarıyla yerini getirmiştir. Bu kapsamda yüksek askeri komutanlığın fabrikasında yer alan askeri birliklerimizin ilgili komutanlarına, birlik personellerinin yaşamlarını kurtarma emri verilmiştir” ifadeleri kullanıldı. 

Kurtarılan askerlerin 53’ü ağır yaralı

Öte yandan kuşatma altındaki fabrikadan tahliyelerin devam etmesi için hala çalışmalar devam ediyor. Ukrayna’dan yapılan açıklamada, tahliye edilen 53 askerin ağır yaralı olduğu belirtilerek, “Yaralı askerlerimiz, Novoazovsk kentinde bulunan hastanelerde tedavi altına alınmışlardır. Tahliye edilen diğer 211 askerimiz, değişim anlaşması çerçevesinde ordumuzun hâkimiyetinde bulunan güvenli bölgeye sevk edilmek üzere Olenevka’ya götürülmüştür” denildi. Yapılan açıklamada, fabrikada bulunan tüm askerlerin tahliyesi için çalışmaların devam ettiği bildirildi. 

Zelenski: "Azovstal’da geride kalan diğer askerlerimiz de var"

Video eşliğinde bir halk konuşması yapan Ukrayna lideri Vladimir Zelenski, Azovstal’da gerçekleştirilen tahliye sürecinin önemine vurgu yaptı. Zor bir günü geride bıraktıklarını dile getiren Zelenski, “Hem ülkemizi hem de insanlarımızı muhafaza edebilmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Azovstal’da geride kalan diğer askerlerimiz de var. Onları da hem ülkemizin müzakere heyeti hem istihbarat gücümüz hem de Birleşmiş Milletler gibi önemli oluşumların katkılarıyla kurtaracağımızı umut ediyoruz. Kuşatma altındaki her Ukrayna askeri ailesine ve evine dönmelidir. Bu konuda çok sıkı bir şekilde çalışma yürütüyoruz. Ülkemiz, canlı ve sağlıklı Ukraynalı kahramanlara ihtiyaç duyuyor. Bu benim ve hükümetimin öncelikli ilkesidir. Bu açıklamalarımı mantık sahibi herkesin anlayacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu