Ukrayna'nın saldırısını Elon Musk engellemiş! "SpaceX suç ortağı olacaktı"

Ukrayna'nın Kırım'da Rus deniz filosuna yönelik yapmayı planladığı deniz altı dron saldırısının kon Musk tarafından engellendiği ortaya çıktı. İşte detaylar...

DÜNYA 08.09.2023, 21:23 Hakan Öksüz
Ukrayna'nın saldırısını Elon Musk engellemiş! "SpaceX suç ortağı olacaktı"

Eski adı Twitter olan "X" adlı platformun sahibi Elon Musk'un Ukrayna-Rusya savaşında oynadığı rol, Walter Isaacson'un yeni kitabında anlatıldı. SpaceX ve Tesla'nın da sahibi olan milyarder girişimcinin hayatından bazı kesitlerin yer aldığı biyografik "Elon Musk" kitabı, 12 Eylül'de piyasaya sürülecek.

Rus deniz filosunu batırmak istediler, Elon Musk fişi çekti

Kitapta geçen alıntılardan birine göre Elon Musk, Ukrayna'nın önceki yıl Kırım'da yapmak istediği bir deniz altı drone saldırısını engelledi. Kırım'da Rus deniz filosuna saldırı planlayan Ukrayna, Elon Musk'ın sahibi olduğu Starlink uydularının azizliğine uğradı. Kitapta anlatılanlara göre Elon Musk, Ukrayna'nın saldırısının engellenmesi için Kırım kıyısı civarındaki Starlink uydu iletişim ağını kapattırdı.

Walter Isaacson'un iddiasına göre Ukrayna'ya ait patlayıcı yüklü 6 adet deniz altı dronunun uydu bağlantısı, Kırım'da konuşlu Rus filosuna yaklaşır yaklaşmaz koptu. Uydu bağlantısı kesilen dronlar, Rus deniz filosu yerine kıyıya çarptı.

"Küçük bir Pearl Harbor'a evrilebilirdi"

Kitapta yer alan bilgilere göre Ukraynalı yetkililer, dronların uydu bağlantısının yeniden aktif hale getirilmesi için Elon Musk'a adeta yalvardı. Milyarder iş insanı Musk ise Ukrayna'nın gerçekleştirmek istediği saldırının "küçük bir Pearl Harbor" olayına evrilebileceğini, bunun karşılığında Rusya'nın nükleer silah seçeneğini kullanabileceğini öne sürerek bu talebi reddetti.

Musk: "Ukraynalıların isteğini reddettim çünkü..."

Isaacson'un kitabında geçen alıntılara X'ten (eski adı Twitter) yanıt veren Elon Musk, "Kırım üzerinde Starlink uyduları zaten aktif değildi. Uydu bağlantısının Sivastopol'a kadar genişletilmesi için Ukraynalı yetkililerden acil bir talep aldık. Amaçları, demirli haldeki Rus filosunu vurmaktı. Ukraynalıların isteğini reddettim. Kabul etseydim, SpaceX'i suç ortağı haline getirecektim." ifadelerini kullandı.

"Starlink, savaşa dahil edilsin diye gönderilmedi"

Kitabın yazarı Isaacson, Elon Musk'ın Kırım'da uydu kapsama alanını yeniden açmama kararına yer verdi. Elon Musk'ın Isaacson'a söylediği bazı ifadelere yer verildi. Buna göre Musk, "Starlink'in orada aktif edilme amacı, savaşa dahil edilmek değildi. Oradaki insanların internete girebilmesi, rahatlaması ve Netflix'e girerek bir şeyler izlemesi içindi." dedi.

Yorumlar (0)