Ukrayna, NATO'ya üye mi oluyor? Stoltenberg ve Zelenskiy'den ortak açıklama

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski kameraların karşısına geçti. Ukrayna'nın NATO üyelik sürecine ilişkin konuşan Jens Stoltenberg, "Moskova'nın bu konuda söz hakkı yok." dedi. Dünya savaşının patlak vermesini istemediklerini kaydeden Zelenskiy ise, "Savaş sürerken NATO üyesi olamayacağımızın farkındayız ama müttefiklerden güvenlik garantileri aldık." şeklinde konuştu.

DÜNYA 12.07.2023, 13:56 Hakan Öksüz
Ukrayna, NATO'ya üye mi oluyor? Stoltenberg ve Zelenskiy'den ortak açıklama

Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta yapılan NATO Zirvesi'nin ikinci gününde liderlerin kritik temasları devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile birlikte kameraların karşısına geçen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalar yaptı.

Stoltenberg: "Müttefikler, Ukrayna'yı üye olarak görmek istiyor"

Ukrayna'nın olası NATO üyeliği hakkında konuşan Stoltenberg, "NATO'ya her zamankinden daha yakınlar. Müttefikler, Ukrayna'yı NATO üyesi olarak görmek istiyor. Bu destek, üyelik yolunda Ukrayna'nın aşması gereken ilk adımı geçeceği anlamına geliyor. Şartların sağlandığını düşündüğümüz zaman Ukrayna'yı davet edeceğiz." dedi.

"Moskova'nın bu konuda söz hakkı yok"

NATO Liderler Zirvesi'nde alınan karar kapsamında Ukrayna'nın üyeliği sürecinde yeni bir aşamaya geçileceğini vurgulayan Stoltenberg, Rusya'dan gelen tepkiye yanıt verdi.
Stoltenberg, "Rusya, kimin NATO'ya girip kimin giremeyeceği ile ilgili söz hakkına sahip değil. Bugün üyelerle birlikte aldığımız karar, Ukrayna'yı NATO'ya yaklaştırıyor. Moskova'nın bu konuda söz hakkı yok." diye konuştu.

Zelenskiy: "Yapmamız gereken reformlar var"

Ukrayna lideri Zelenskiy ise, "Önemli görüşmeler yaptık. NATO üyeliğimiz hakkındaki beklentiyi dile getirdik. Uzun bir yolun ilk adımını attığımızı söylemeliyim. Askerlerimiz artık deneyimli. Bize gönderilen silahları kullanabiliyoruz. Avrupa Birliği ile ne kadar entegre olduğumuzu gösterdik. Üyelik daveti bizi sevindirir. Henüz NATO ve AB üyesi değiliz, yapmamız gereken reformlar var." dedi.

"Savaş sürerken NATO üyesi olamayacağımızın farkındayız"

NATO'nun silah yollayarak kendilerine yardımcı olduğunu, bazı devletlerin Ukrayna'nın üye olması ihtimalinden korktuğunu kaydeden Stoltenberg, "Yeni bir dünya savaşı, kimsenin istediği bir şey değil. Şu an savaş sürerken NATO üyesi olamayacağımızın farkındayız. Önemli olan sonrası için bize verilen sinyallerdir. Müttefiklerden güvenlik garantileri aldık. Bu ilk yasal belge olarak düşünülebilir." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)