Ukrayna'dan 'Erdoğan' açıklaması: Tek lider

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Erdoğan’ın, Vladimir Putin’i Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na geri döndürebilecek yegane lider olduğunu kaydetti.

DÜNYA 03.08.2023, 22:21 Koray
Ukrayna'dan 'Erdoğan' açıklaması: Tek lider

Dmitro Kuleba, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'na ilişkin Ukrayna basınına açıklama yaptı. 

Rusya Federasyonu'nun anlaşmayı durdurduğunu hatırlatan Kuleba, Ukrayna’nın Türkiye ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’in bu anlaşmaya geri dönmesi hususunda etkileşimde olduğunu dile getirdi.

Kuleba, şöyle konuştu:

"Ukrayna, Vladimir Putin'in Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na geri dönmesi için Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile koordinasyon içinde. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu hususta Volodimir Zelenskiy ile koordinasyon halinde. Bu karşılıklı menfaat. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vladimir Putin'in anlaşmaya dönmesini sağlayabilecek yegane lider."


(Kuleba)

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması

Ukrayna-Rusya Savaşı'nın global gıda fiyatları üzerindeki etkisini en aza indirmek için BM (Birleşmiş Milletler), Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Türkiye, 22 Temmuz 2022 tarihinde megakent İstanbul'da gerçekleştirilen merasimde Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'na imza atmıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, süresi biten anlaşmaya dair 17 Temmuz 2023'te gerçekleştirdiği açıklamada, "Anlaşma fiilen durduruldu, son buldu. Rusya Federasyonu, ilgili koşullar uygulanır uygulanmaz ivedilikle tahıl anlaşmasına geri dönecek. Anlaşmanın Rusya Federasyonu ile ilgili bölümü harfiyen yerine getirilmedi." sözlerini sarf etmişti.

Yorumlar (0)