Türkler yaptı, Zelenskiy denedi!

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, büyük bölümünün yapımını Türk şirketinin üstlendiği Zaporoje-Mariupol otoyolunu test etti. 

DÜNYA 29.10.2019, 19:03
Türkler yaptı, Zelenskiy denedi!

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, "Re-Think" adlı yatırım forumuna katılmak amacıyla geldiği Mariupol kentinde, Türk şirketi Onur Taahhüt ve Ukraynalı şirketler tarafından yenilenen Zaporoje-Mariupol otoyolunu test etmek üzere direksiyon başına geçti.

Otoyolun onarımının 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını kaydeden Zelenskiy, "Hükümetimize ve bu yolun yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu yolun 70 kilometresini 3 yılda inşa ettiler, 130 kilometrelik bu çok önemli otoyolu ise 3 ayda tamamladılar." ifadelerini kullandı.

Forumun açılışında yaptığı konuşmada otoyolun inşasında bulunan şirketlere ve kişilere teşekkürlerini sunan Ukraynalı lider, Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere ve Türk iş insanları ile bir araya geldi.

"Kazan-kazan formülüne sadık kaldığımızı söyledim"

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere, "Bu forum, Ukrayna'da ihtilaf yaşanan Donbas bölgesinin hemen yanı başındaki Mariupol’de, Devlet Başkanı Zelenskiy'nin kişisel inisiyatifi ile düzenleniyor. Zelenski, bu foruma dair bilgileri Türkiye ziyaretinde Sayın Cumhurbaşkanımıza iletmişti." şeklinde konuştu. 

Türkiye'nin devlet ve özel sektör olarak forumu yakından izlediğini kaydeden Güldere, "Ukrayna’da ve Türkiye'de faaliyet gösteren bazı önemli şirketlerimiz bu foruma katılıyor. Ukrayna’daki Türk iş dünyasının temsilcileri de buradalar. Biraz önce Ukrayna Ulaştırma Bakanı ile konuşurken, Devlet Başkanı Zelenskiy de yanımıza geldi ve sıcak bir sohbet oldu. Ben de kendisine, İstanbul’da ve Ankara’da söylediği ‘kazan-kazan’ formülüne sadık kaldığımızı, burada aktif şekilde bulunduğumuzu ilettim." ifadelerini kullandı.

Ukrayna'nın etkin bir reform programını uyguladığına dikkat çeken Büyükelçi, bu ülkede önemli yatırım fırsatları olduğunu söyledi. 

"Yol yapımımızın ilişkilere katkıda bulunduğuna inanıyorum"

Onur Taahhüt şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Onur Çetinceviz, 15 yılı aşkın süredir Ukrayna’da faaliyette bulunduklarını belirterek, "Ukrayna’da yaptığımız projelerde çok başarılı noktalara geldiğimizi görüyoruz. Gayretimizin, başarımızın, kaliteli yol yapımımızın Türkiye-Ukrayna ilişkilerine katkıda bulunduğuna inanıyorum. Yurt dışında kaliteli, ileriye yönelik çalışmalar yaparsanız, ülke bazında takdir görüp başarınızın devamını getirebilirsiniz." dedi. 

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu