"Türkiye’ye karşı bu tavrı bırakın"

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, "Brüksel Türkiye’ye karşı bu saldırgan tavrını bir tarafa bıraksın. Brüksel uzak, Türkiye sınırı ise hemen yanı başımızda ve Türkiye’de 4 milyon göçmen bekliyor." ifadelerini kullandı.

DÜNYA 12.10.2019, 18:00
"Türkiye’ye karşı bu tavrı bırakın"

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Sliven kenti bölgesinde yapılan 15. Besiciler Fuarı’nda basına demeç verdi.

"Türkiye düzensiz göç anlaşmasın uydu"

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki "düzensiz göç anlaşması"nın Türkiye tarafından uygulandığını belirten Borisov, AB'nin Türkiye ile ilişkilerinde olumlu bir tavır takınması gerektiğini söyledi.

"Brüksel bu tavrı kenara bıraksın"

"Brüksel Türkiye’ye karşı bu saldırgan tavrını bir tarafa bıraksın." diyen Borisov, "Brüksel uzak, Türkiye sınırı ise hemen yanı başımızda ve (Türkiye’de) 4 milyon göçmen bekliyor. Bizim Türk makamları ile iyi komşuluk esaslarına dayalı net bir anlaşmamız var ve görüldüğü üzere sınırımızda düzensiz göç baskısı sıfır. Dolayısıyla yeni göç dalgasını bekleme bahanesiyle yeni göçmen-mülteci kampları kurmaya niyetimiz yok." ifadelerini kullandı.

Tel örgüler ve duvarların düzensiz göçü engellemeyeceğini belirten Borisov, Brüksel’e yapacağı ziyarette AB liderleri ile bunu görüşeceğini söyledi.

Borisov, Suriye’deki sorunlara tek çözümün diplomasi olacağını belirtti.

Yorumlar (0)
16
açık