Türkiye'ye F-16 satışı: ABD'den yeni açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı, F-16 savaş uçaklarının ülkemize satılması hususunu bir müddettir kamuoyuna açık bir şekilde desteklediklerini açıkladı.

DÜNYA 11.07.2023, 00:15 11.07.2023, 17:13 Koray
Türkiye'ye F-16 satışı: ABD'den yeni açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, gerçekleştirdiği günlük basın toplantısında, gazetecilerin suallerini cevapladı.

İsveç'in NATO'ya katılımı ile F-16 savaş uçaklarının satışının iki farklı husus olduğunu vurgulayan Matthew Miller, "F-16 savaş uçaklarının satışı hususunda bir müddettir Türkiye'yi desteklediğimizi kamuoyuna duyuruyoruz. Özel görüşmelerde Türkiye'ye de söylüyoruz. Ancak biz her ne denli inanmasak da bu hususun oradaki NATO üyeliğiyle ilişkili olması gerektiğine inanan bir grup Kongre mensubu var." dedi.

Miller, İsveç'in, NATO'ya katılımı hususunda ülkemizin endişelerini ortadan kaldırmak adına, 'anayasasını değiştirdiğini, yepyeni bir yasa çıkararak terör şüphelilerini tutukladığını ve tahkikatları sürdürdüğünü' kaydederek, bunların ülkemizin endişelerini ortadan kaldırmak için yeterli olduğunu düşündüklerini dile getirdi.

İsveç'in NATO'ya katılma vaktinin geldiğine inandıklarını belirten Miller, "Fakat bunun çok yakın bir zamanda olması gerektiğine inanmamızın haricinde, kesin bir tahmin yapmak istemiyorum." şeklinde konuştu.

'Üst düzey Türk yetkililerle görüşmelerin sürdüğünü' kaydeden Miller, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in son birkaç gün içinde üç kez görüştüğü Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile 'uygun bir vakitte yeni bir görüşme gerçekleştireceğine emin olduğunu, hususun ABD için yüksek öncelikli olduğunu' belirtti. Türkiye-AB ilişkileri

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, sual üzerine, ülkemizin AB (Avrupa Birliği) hedeflerini desteklemeyi sürdüreceklerini, bu hususun ülkemiz ile AB arasındaki bir mesele olduğunu ifade etti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcülüğü tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada ise "ABD, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olma arzusunu her daim destekledi ve desteklemeyi sürdürüyor." denilmişti.

Yorumlar (0)