Türkiye Gazzeli çocuklar için devreye girdi: Bakan Koca tüm detayları anlattı

En yakın sürede Gazzeli kanser hastası çocukların Türkiye'ye getirileceğini açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze'ye de 8 adet sahra hastanesi kurulacağını duyurdu.

DÜNYA 09.11.2023, 11:57 Şeyda Gül
Türkiye Gazzeli çocuklar için devreye girdi: Bakan Koca tüm detayları anlattı

TBMM Plan ve Bütçe görüşmesinde İsrail Sağlık Bakanıyla yaptığı görüşmenin detaylarını anlatan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazzeli kanser hastası çocukların en kısa sürede Türkiye'ye getirileceğini açıkladı. Sağlık Bakanı ve bir hekim olarak şiddetin hiçbir türünün kabul edilemez olduğunu açıkça ifade ettiğini vurgulayan Bakan Koca, sağlık hizmetlerinin sürdürülememesinin açıklanamaz olduğu konusunda mutabık olduklarını kaydetti. Hastaların tedavilerinin devam edememesi, özellikle çocuklar konusundaki hassasiyeti en net şekilde ifade ettiğini belirten Bakan Koca, “Türkiye Filistin dostluk hastanesinin Gazze’de kanser tedavisi veren tek hastane olduğunu ve artık hizmet veremez hale geldiğini ifade ettim” dedi.

En yakın sürede kanser hastası çocukları Türkiye’ye getirmeye başlayacağız

Bu durumun inkar edilecek hiçbir yeri olmadığının altını çizen Bakan Koca, masum çocukların tedavisin devamı konusunda üzerimizdeki sorumluluğu hatırlattığını söyledi. “Kendisi de bu konuda haklı olduğumuzu ifade etti. Çocuklar başta olmak üzere hastaların Mısır’a ambulanslarla taşınması ve oradan uçak ambulanslarla Türkiye’ye getirilerek tedavi edilmesi için hazır beklediğimizi ifade ettim” diyen Bakan Koca, tedavisi yarım kalan kanser hastası çocuklardan başlayarak hastaların sevk sürecinin güven içinde gerçekleşmesi konusundaki beklentiyi ve üzerlerine düşen sorumluluğu ifade ettiğini vurguladı. Bu konuda bizimle mutabık kalarak olumlu görüş ifade ettiklerini belirten Bakan Koca, “En yakın sürede kanser hastası çocukları Türkiye’ye getirmeye başlayacağız” ifadelerine kullandı.

8 sahra hastanesi kuracağız

İsrail'in 34 gündür katliam gerçekleştirdiği Gazze'ye yönelik yardımlar hakkında da bilgi paylaşan Bakan Koca, bugün bir geminin yola çıkmasının beklendiğini vurguladı. Bakan Koca, “Gemi ile ilaç, tıbbi cihaz, 8 adet sahra hastanesi, 20 ambulans ve tıbbi sarf dahil yaklaşık 500 ton yardım ekipmanı ulaştırıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)