Türkiye'den İsrail'e tepki: Çarpık zihniyet!

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "İsrail Kamu Güvenliği Bakanı’nın Mescid-i Aksa'daki statükonun değiştirilmesine ilişkin ifadelerini bütünüyle reddediyoruz. Bu çarpık bir zihniyetin göstergesidir" denildi.

DÜNYA 15.08.2019, 20:32 15.08.2019, 23:12 Hülya İlgin
Türkiye'den İsrail'e tepki: Çarpık zihniyet!

Ürdün'ün veto etmesi ve Katar'ın da sert ifadelerle kınamasının ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı da İsrail'in Mescid-i Aksa'daki statükoyu değiştirme girişimlerine tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, "İsrail Kamu Güvenliği Bakanı’nın Mescid-i Aksa'daki statükonun değiştirilmesine ilişkin ifadelerini bütünüyle reddediyoruz. Bu çarpık bir zihniyetin göstergesidir." ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail Kamu Güvenliği Bakanı’nın Mescid-i Aksa'daki statükonun değiştirilmesine ilişkin ifadelerine sert tepki gösterildi.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, "İsrail Kamu Güvenliği Bakanı’nın Mescid-i Aksa'daki statükonun değiştirilmesine ilişkin ifadelerini bütünüyle reddediyoruz. Bu çarpık bir zihniyetin göstergesidir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Kudüs’ün tarihi ve hukuki statüsüne halel getirmeye yönelik her türlü ima ve teşebbüsün bölgede gerginliği daha da artıracağına vurgu yapıldı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Nitekim son olarak, Kurban Bayramı’nda, bazı aşırıcı Yahudi grupların Mescid-i Aksa’ya yönelik provokatif baskınlarını engellemek isteyen Filistinlilere İsrail polisinin Harem-i Şerif içinde müdahale etmesi sebebiyle birçok Filistinli yaralanmıştır. İsrail makamlarının işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasa dışı uygulamalarına son vermeye ve bölgede gerginliği artıracak sorumsuzca hareket ve beyanatlardan kaçınmaya sevk edilmesi lazımdır."

Yorumlar (0)
-3°
kapalı