Türk hacıların kestiği 83 bin kurban nereye gidiyor?

Bu yıl hac farizası için kutsal topraklarda bulunan ve hacı olan Türkler, 83 bin 149 kurban kesti. Peki, Türk hacıların kestiği kurbanlar nereye gidiyor?

DÜNYA 12.08.2019, 19:15 Hülya İlgin
Türk hacıların kestiği 83 bin kurban nereye gidiyor?

Kutsal topraklarda bulunan Türk hacıların kurban kesim işlemleri yüzde 100 oranında tamamlandı. Türk kafileleri için toplam 83 bin 149 kurbanın kesildiği açıklandı.

Mina'da Muaysım bölgesindeki bir kesimhanede gazetecilere açıklama yapan İstanbul Müftü Yardımcısı Mustafa Yavuz, 2019 yılında Cidde Havalimanı ekibi olarak, ekip başkanlarının gözetiminde, Türk hacıların kurbanlarının kesimini yerinde gözlemlemek ve tespit etmek üzere görevlendirildiklerini belirtti.

Kurban Bayramının ilk günü güneşin doğuşundan itibaren kurban kesimlerinin başladığını açıklayan İstanbul Müftü Yardımcısı Mustafa Yavuz, "İaşe Başkanlığımızın gözetiminde 83 bin 149 kurbanın tamamının kesimi bugün saat 10.00 itibariyle tamamlandı. Kurbanlarımızın kesimi toplam 7 mezbahada yapıldı." ifadelerini kullandı.

İstanbul Müftü Yardımcısı Mustafa Yavuz, bulundukları bölgede 1 milyondan fazla kurban kesildiğini hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:
"Bu kurbanların etleri hijyenik ortamda saklanıyor. Öncelikle İslami kurallara dikkat edilerek kurbanlar kesiliyor. Sağlık kurallarına uygun şekilde paketleniyor ve bu kurbanlar 20'den fazla fakir ülkenin insanlarına, ihtiyaç sahiplerine gönderiliyor."

Kurbanlardan 12 bin tanesi hacılara

Diyanet İşleri Başkanlığı gözetiminde kutsal topraklara gelen hacılar için de 12 bin kurbanın kendilerine verildiğini kaydeden İstanbul Müftü Yardımcısı Mustafa Yavuz, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Biz bunları hac bitene kadar hacılarımıza ikram ediyoruz. Bu şekilde kendi imkanlarıyla kesilmiş kurbanların etlerinden de hacılarımız tatmış oluyorlar. Biz burada ekip olarak bayramın birinci günü sabahından itibaren kesimin son anına kadar 2 saatte bir bütün mezbahaları gezerek ve telefonla bilgi alarak kesimleri gözetledik. Bugün saat 10.00 itibarıyla kurbanlarımızın kesildiğine dair belgemizi de alarak Diyanet yetkililerine teslim ettik."

Yorumlar (0)
-5°
açık