Türk-Filistin Dostluk Hastanesi bombalandı

İsrail güçleri, Gazze'deki kanser hastalarına dönük yegane hastane olan Türk-Filistin Dostluk Hastanesini bombaladı.

DÜNYA 30.10.2023, 20:55 topcu
Türk-Filistin Dostluk Hastanesi bombalandı

Türk-Filistin Dostluk Hastanesi Müdürü Subhi Sukeyk, basın mensuplarına, İsrail ordusunun hedef aldığı Gazze Şeridi'ndeki sağlık idaresine ait hastanede hasar oluştuğunu ifade etti.

Sukeyk, "İsrail uçakları, Gazze'de kanser hastalarına dönük yegane hastane olan Türk-Filistin Dostluk Hastanesinin üçüncü ve son katını hedef alarak büyük hasara sebep oldu." diye konuştu.

Hastanenin üçüncü katında meydana gelen yangının söndürüldüğünü bildiren Sukeyk, "Saldırı, bazı elektromekanik sistemlerin bozulmasına sebep oldu, hasta ve sağlık personellerinin hayatını tehlikeye soktu." dedi. 

Sukeyk, İsrail güçlerinin hastanenin etrafını pek çok defa hedef aldığını anımsatarak, "İşgal güçleri, kanser hastalarının acılarını daha da artırıp onları ilaçtan ve tedavi olmak için dışarı gitmekten mahrum bırakmakla kalmadı, aynı zamanda hastane etrafını da hedef alarak hayatlarını tehlikeye soktu." sözlerini sarf etti. Filistin'in en büyük hastanelerinden biri

Türk-Filistin Dostluk Hastanesi, Gazze'nin doğusunda, İsrail güçlerinin sabah saatlerinde karadan girdikten sonra geri çekildiği bölgeye çok yakın bir yerde bulunuyor.

Gazze'de kanser hastalarının tedavi görmekte olduğu yegane hastane olma özelliği taşıyan Türk-Filistin Dostluk Hastanesi, Filistin'in en büyük sağlık merkezlerinden biri olarak ön planda yer alıyor.

Türkiye tarafından yaklaşık olarak 34 bin 800 metrekare büyüklüğündeki alan üzerine inşa edilen, üç katlı ve 180 yatak kapasiteli hastanenin inşaatı 2017 senesinde tamamlandı.Filistin-İsrail çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023 sabahı İsrail'e yönelik 'Aksa Tufanı' ismiyle geniş kapsamlı bir saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail istikametine çok sayıda roket fırlatılırken, Filistinli silahlı gruplar İsrail-Gazze hududundaki Beyt Hanun-Erez Hudut Kapısı'na baskın gerçekleştirerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar bir süre sonra buradan İsrail içindeki yerleşim noktalarına giriş yapmış, İsrail ordusu ise çok sayıda savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne yönelik saldırı başlatmıştı.

Yorumlar (0)