Tunus Cumhurbaşkanı: Yüzyılın Mezalimi...

"Sözde barış planı 'Yüzyılın Mezalimi'dir" diyen Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, "Filistin bir çiftlik, bağ-bahçe değildir dolayısıyla bir alışverişin konusu olamaz" ifadesini kullandı. Kays Said, "Gaspçı bir oluşumla ilişkisi olan haindir, o rejimle normalleşme de ihanettir. Gün gelecek ve Filistin özgürlüğüne kavuşacak, başkenti de Kudüs-ü Şerif olacaktır" diye konuştu.

DÜNYA 31.01.2020, 08:31 31.01.2020, 09:22
Tunus Cumhurbaşkanı: Yüzyılın Mezalimi...

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın "Yüzyılın Anlaşması" ismi verilen 80 sayfalık sözde Orta Doğu barış planının "Yüzyılın Mezalimi" olduğunu ifade etti.

Göreve gelişinin 100'üncü günü dolayısıyla Tunus resmi televizyonuna konuşan Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Arap toplumlarını yönlendiren hezimet kültürünün hezimetten daha ileride olduğunu, yenilmişlik düşüncesinin zafere ilerleyemeyeceğini, bunun ancak içeriye sızmış başkalarının hesabına çalışan bir düşünce olduğunu dile getirdi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, şunları söyledi:

"Filistin bir çiftlik, bağ-bahçe değildir dolayısıyla bir alışverişin konusu olamaz. Zaman aşımıyla da Filistin'in hakkı düşmez. Gaspçı bir oluşumla ilişkisi olan haindir, o rejimle normalleşme de ihanettir. Bu ihanet büyük bir ihanettir. Filistin davası bizler nefes aldıkça ve kalpler attıkça vicdanlarımızda kalmaya devam edecektir." 

"Filistin davası merkezidir ve Filistinlinin hakkı sabittir" ifadelerini kullanan Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, "Noksanlıklarına rağmen uluslararası yasallığa razı olduk ancak Filistin davası vicdanlarımızda ve Arap toplumlarının vicdanında kalmayı sürdürecektir." şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde Orta Doğu barış planını "Yüzyılın Mezalimi" olarak nitelendiren Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, "Gün gelecek ve Filistin özgürlüğüne kavuşacak, başkenti de Kudüs-ü Şerif olacaktır." dedi. 

Donald Trump'ın sözde barış planı 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında tek taraflı sözde Orta Doğu barış planını kamuoyuna duyurmuştu.

"Yüzyılın Anlaşması" ismi verilen 80 sayfalık sözde barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini ifade eden ABD Başkanı Donald Trump, planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için "son şans" olduğunu ileri sürmüştü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise, ABD Başkanı Donald Trump'ın Yahudi damadı ve danışmanı Jared Kushner'in de imzası bulunan sözde "Yüzyılın Anlaşması" barış planını "İsrail için çok büyük ve tarihî bir kazanım" diye nitelendirmişti.

Sözde barış planının açıklandığı toplantıya, BAE (Birleşik Arap Emirlikleri), Bahreyn ve Umman'ın Washington büyükelçileri de katılmış, ABD Başkanı Donald Trump basın toplantısı sırasında üç büyükelçiye özellikle teşekkür etmişti.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu