Trump’ın kişisel hesabı askıya alındı

ABD Başkanı Donald Trump’ın sosyal medya şirketlerinin elinden çekmediği kalmadı. Şimdi de Twitch, Trump'ın kişisel hesabını askıya aldı. Gerekçe ise "nefret söylemi".

DÜNYA 30.06.2020, 16:50
Trump’ın kişisel hesabı askıya alındı

İnternet üzerinden canlı yayın sağlayan sosyal medya platformu Twitch, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın kişisel hesabını askıya aldı. Twitch’in hesabı askıya alma gerekçesi ise ABD Başkanı Donald Trump’ın "nefret söylemi" içeren konuşmalarının yayınlanmış olması.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın 2016 yılındaki başkanlık seçim kampanyasının başlangıcında, Meksikalı göçmenlerle ilgili bir ifade kullanmış, "Ülkeye uyuşturucu getiriyorlar, suç getiriyorlar. Onlar tecavüzcüler." demişti. ABD Başkanı Donald Trump’ın bu ifadelerinin yer aldığı miting konuşması Twitch üzerinden yeniden yayınlanınca Trump’ın bu hesabına tedbir kondu.

Twitch sadece ABD Başkanı Donald Trump'ın hesabını askıya almakla yetinmedi ve 2020 seçim kampanyasının başlangıcı olarak Tulsa'da yaptığı mitingin yayını sırasındaki izleyicilerin ırkçı yorumlarına da uyarılar koydu.

Askıya alınan hesap Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın hesabı olunca açıklama yapmak zorunda kalan şirket, hesaba tedbir konulması ile ilgili olarak, Twitch'teki herkes gibi, politikacıların da Hizmet Şartları ve Topluluk Kurallarına uymak zorunda olduğu belirtildi. Bir içerik siyasi olduğu için veya haber değeri var diye bundan muaf tutulmayacağını belirten şirket, “Twitch'e şikâyet edilen içerikler incelenir ve eğer Hizmet Şartları ve Topluluk Kurallarımız ihlal ediyorsa gereken yapılır.” açıklamasında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump son haftalarda sosyal medya platformları ile boğuşur olmuştu. Twitter’da hayli popüler olan ve sosyal medyayı aktif kullanan ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı paylaşımları “kötü davranış”, “manipüle edilmiş medya”, “şiddeti yüceltme”, “bilgiyi doğrula” gibi uyarılarla Twitter tarafından etiketlenmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ise sosyal medyaya çekidüzen verecek bir yasa çıkaracağı tehdidinde bulunmuş ve “Ben ABD başkanıyım. Buna izin vermem” demişti. Trump bu tehditten kısa süre sonra da sosyal medya platformlarına ilişkin kararname imzalamıştı.

Yorumlar (0)
23
açık