Trump'a attığı tek bir tweet ile 69 milyon dolar dolandırdı

Trump'ın ventilatör üretme çağrısı için attığı tweete cevap veren mühendisle anlaşan New York Eyaleti dolandırıldı.

DÜNYA 30.04.2020, 21:42 30.04.2020, 22:12 Hanife
Trump'a attığı tek bir tweet ile 69 milyon dolar dolandırdı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter üzerinden otomotiv üreticilerine yaptığı ventilatör üretme çağrısından sonra, yönetimin anlaştığı mühendisin dolandırıcı olduğu anlaşıldı.

ABD'de koronavirüs salgınının etkilerinin yükselmeye başladığı günlerde Trump, ülkenin büyük otomotiv firmalarına Twitter'dan ventilatör üretme çağrısı yapmıştı.

"Biri beni arasın"

Başkan Trump'ın Ford ve General Motors'u etiketleyerek attığı, “Ventilatör yapmaya başlayın, hemen” tweetine, Yaron Oren-Pines isimli bir mühendis, “Yoğun bakım ünitesi için ventilatör üretebiliriz. Birisi acilen beni arasın” cevabını vermişti.
 


69 milyon lira ödeme yapıldı

ABD merkezli medya kuruluşu BuzzFeed, Twitter'daki bu yazışmalardan 3 gün sonra, New York Eyaleti'nin 1450 solunum cihazı üretmesi için Pines'a 69 milyon dolar ödeme yaptığını ortaya çıkardı.

Korona görev gücü önerdi

BuzzFeed'in haberine göre Eyalet yetkilileri, Oren-Pines ile anlaşma yapılmasının doğrudan Beyaz Saray'ın salgınla mücadele ekibi olan Corona Virüs Görev Gücü tarafından önerildiğini açıkladı.

Parayı aldı ventilatörler gelmedi

Yapılan anlaşmadan sonra, ödenen milyonlarca dolara rağmen ventilatörler yönetime teslim edilmedi.

New York Eyaleti, yapılan araştırmalardan sonra Yaron Oren-Pines'in cihaz üretme konusunda bilgi sahibi olmadığı belirlendi.

Eyalet, anlaşmayı feshetti ve ödenen parayı geri alabilmek için harekete geçti.

BuzzFeed’in, konuyla ilgili bilgi almak amacıyla aradığı mühendis Oren-Pines, “Ne ben ne de şirketim herhangi bir yorum yapmayacağız” ifadelerini kullandı.

Görev gücü iddiaları reddetti

Buzzfeed bu haberi hazırladığı sırada ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence bağlı Beyaz Saray Korona Virüs Görev Gücü bu konuda bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Haberin yayınlanmasının ardından Mike Pence'in sözcüsü Katie Miller, "Beyaz Saray Korona Virüs Görev Gücü'nün bu sözleşmeden asla haberi olmadı ve dahili yok" dedi.
 

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu